Úředníci MF čelí trestnímu oznámení kvůli povolování hazardu

Brno, 13. března 2012 – Občanská sdružení Brnění, Občané proti hazardu a několik jednotlivců dnes podalo trestní oznámení na úředníky Ministerstva financí. Ti podle nich mnoho let zneužívali své pravomoci a povolovali hazard protizákonně. V posledním půl roce odmítli rušit povolení pro automaty, které jsou v rozporu s vyhláškami obcí, přestože jim to přikázal Ústavní soud. Tím podle stěžovatelů naplnili skutkovou podstatu trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. V tiskové zprávě sdržení Brnění o tom informoval Matěj Hollan.

herna_terminal250

Trestní oznámení má oporu ve výrocích ombudsmana a Ústavního soudu, kteří již dříve konstatovali, že MF porušuje zákon o loteriích, vyhlášky obcí a Ústavu České republiky. „Všechny kroky, které v minulých letech Ministerstvo financí činilo, šly vždy důsledně na ruku provozovatelům hazardu," uvádí ve své tiskové zprávě občanské sdružení Brnění.

Ministerští úředníci podle sdružení nerespektují rozhodnutí Ústavního soudu a nesprávně zasahují do ústavního práva na územní samosprávu obcí. ÚS již dříve přikázal ve všech případech, kdy se jejich hazardní přístroje ocitnou v rozporu s vyhláškou obcí, zahájit takzvaná přezkumná řízení a povolení v zásadě vždy zrušit. Ministerstvo ale v několika konkrétních případech prokazatelně řízení nezahájilo a obce či občany odbylo ve smyslu, že na to nemá čas, že mu to neumožňuje zákon, případně nezareagovalo vůbec. Přímo se to týká Brna, Českých Velenic, Českých Budějovic, Ondřejova a Náchodu.

„Sledujeme chování Ministerstva financí dlouhodobě a jsme přesvědčeni, že nezákonné jednání úředníků není jen pouhá nedbalost či nevědomost, ale promyšlený záměr," uvádí ve své zprávě Matěj Hollan z Brnění. Podle něj je cílem konkrétních úředníků z ministerstva povolit maximum hazardních přístrojů, které nemají reálně nastaveny žádné limity, kolik na nich lze prohrát, a tento stav bez ohledu na cokoliv co nejdéle udržet.

Ministerstvo financí údajně povolilo až 70 000 hazardních přístrojů, přičemž u každého povolení porušilo paragrafy o maximálních limitech sázky, nejvyšších výhry z jedné hry a ustanovení o délce povolení. Takřka vždy podle sdružení úředníci povolili hazardní přístroj v rozporu s vyhláškou obce či se sousedstvím školy, nemocnice, kostelu, úřadu, viz projekt.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...