Opozice napadla tvrzení starosty Brna-střed. Spor o průhlednost zakázek graduje

Brno, 4. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Spor o průhlednost veřejných zakázek za 625 milionů korun vypsaných na radnici Brno střed na poslední chvíli před vypršením platnosti starého zákona se přiostřuje. Opoziční TOP 09 a Zelení nejsou totiž spokojeny s vysvětlením, které ohledně tendrů podal starosta Libor Šťástka (ODS). Poté, kdy na podivné mnohamilionové tendry v pondělí upozornil opoziční zastupitel Bohumil Straka (TOP 09), starosta Šťástka v médiích odpověděl, že tendry jeho úřad připravoval už od podzimu a transparentně a že "prošly celým schvalovacím kolečkem v komisích radnice a radou městské části".

ods_libor_stastka

"Na základě tohoto vyjádření jsem ve středu oficiálně požádal pana starostu o informace, které by toto tvrzení doložily. Podle našich dosud zjištěných informací se jeho tvrzení o řádném projednání v komisích rady nezakládá na pravdě," řekl Straka.

Šťástka se podle opozice o komisích vyjadřuje v množném čísle a v časovém rozpětí od podzimu, avšak zmíněné zakázky podle Straky projednala pouze narychlo svolaná Komise pro správu bytových domů, a to 20. března, pouhý den před zasedáním rady MČ Brno-střed.

TOP 09 podle Straky nemá svého zástupce v komisi, přesto zjistila z oficiálního zápisu, že projednání zakázek nebylo původně na programu. Předseda komise Miroslav Vaníček (ODS) navrhnul dodatečné doplnění programu o projednání zakázek a poskytnul členům komise materiály takzvaně "na stůl". "To znamená, že členové komise je neměli k dispozici předem, nemohli si takto složité dokumenty nastudovat a museli se rozhodovat a hlasovat na místě v průběhu okamžiků," dodal Straka.

Při zjišťování dostupných informací ohledně sporných mnohamilionových zakázek spolupracuje TOP 09 i s opozičními zastupiteli ostatních stran. Předsedkyně klubu Strany zelených Jasna Flamíková se k TOP 09 připojila. "Odmítáme vyjádření, že materiály byly projednávány transparentně. Obsáhlé materiály k nadlimitním veřejným zakázkám na více než půl miliardy korun dostala komise správy bytových domů těsně před projednáváním," potvrdila verzi opozičních kolegů politička. Podle ní to ukazuje na jednoznačnou snahu vedení městské části Brna střed stihnout jejich schválení podle starého zákona a vyhnout se podmínkám, které nastavuje nový zákon.

"Vzhledem k tomu, že jde o zásadní záležitost, věřím, že pan starosta v rámci transparentnosti nevyužije celou zákonnou lhůtu třiceti dnů na poskytnutí informací, a že rozptýlí naše oprávněné pochybnosti o těchto zakázkách co nejdříve," řekl Straka s tím, že starostu požádal oficiálním dopisem o seznam všech jednání orgánů samosprávy, kde byly zakázky od podzimu projednávány.

Brněnská TOP 09 se zároveň domnívá, že se ale ukáže, že "císař je nahý" a že žádné projednávání orgány samosprávy od podzimu neprobíhalo, a že seznam bude obsahovat pouze jedinou položku, a to jednání zmíněné komise den před radou městské části s narychlo rozšířeným programem.

"U největší veřejné zakázky v historii městské části Brno-střed bych čekal podstatně pečlivější a transparentnější přístup, protože ze zkušenosti vím, že i úplné maličkosti se v komisích v případě potřeby odloží a projednávají se znovu a znovu," dodal Straka.

Zadávací dokumentace u takto složitých zakázek přitom podle něj obsahují stovky stran a nelze považovat za transparentní a dostatečné řešit je narychlo před účinností nového protikorupčního zákona o veřejných zakázkách.

Jiří Nováček, ilustrační foto: archiv liborstastka.cz

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...