Vláda chce získat peníze na přestavbu brněnského železničního uzlu od EU

Brno, 24. února 2012 (MEDIAFAX) - Česká vláda se zasadí o přestavbu železničního uzlu v Brně. V pátek to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš s tím, že je zatím předčasné bavit se o to, zda zůstane nádraží v centru nebo jej podle projektu preferovaného magistrátem stavbaři odsunou o dva kilometry k Heršpicím. Dobeš, který přijel na jižní Moravu na pozvání hejtmana Michala Haška, jednal v pátek s představiteli krajské samosprávy o silniční i železniční dopravě v regionu.

hlavni_nadrazi250

Stát se podle Dobeše kromě jiného hodlá zasadit i o výstavbu brněnského železničního uzlu. "Máme zájem, aby se železniční uzel v Brně postavil. Chceme, aby na něj z drtivé části přispěla Evropská unie," řekl ministr s tím, že vláda vyvine veškerou iniciativu pro to, aby celý projekt schválila Evropská komise. Podle Dobeše přitom není na pořadu dne preferovat kteroukoliv z variant nádraží – ať již odsunutou směrem do Heršpic nebo setrvání stanice v centru. "Je důležité, aby Evropa řekla, že je možné tuto stavbu uskutečnit a že je možné ji spolufinancovat," prohlásil Dobeš.

"Pokud si Evropa vyžádá ohledně brněnského nádraží alternativy, bude je ministerstvo dopravy schopno předložit. A Evropa pak o tom bude spolurozhodovat," doplnil hejtman Michal Hašek. Zatímco o osudu brněnského železničního uzlu povedou ještě politici jednání, na spadnutí je modernizace trati mezi Brnem a Přerovem. "V letech 2013 až 2020 chceme zcela přestravět trať z Brna do Přerova," oznámil ministr. Přibližně 1,2 miliardy korun má pak ministerstvo připraveno na modernizaci železničního uzlu v Břeclavi. Obě stavby se pak stanou součástí významného severojižního evropského koridoru, spojujícího Baltské a Jaderské moře.

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...