Vláda chce získat peníze na přestavbu brněnského železničního uzlu od EU

Brno, 24. února 2012 (MEDIAFAX) - Česká vláda se zasadí o přestavbu železničního uzlu v Brně. V pátek to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš s tím, že je zatím předčasné bavit se o to, zda zůstane nádraží v centru nebo jej podle projektu preferovaného magistrátem stavbaři odsunou o dva kilometry k Heršpicím. Dobeš, který přijel na jižní Moravu na pozvání hejtmana Michala Haška, jednal v pátek s představiteli krajské samosprávy o silniční i železniční dopravě v regionu.

hlavni_nadrazi250

Stát se podle Dobeše kromě jiného hodlá zasadit i o výstavbu brněnského železničního uzlu. "Máme zájem, aby se železniční uzel v Brně postavil. Chceme, aby na něj z drtivé části přispěla Evropská unie," řekl ministr s tím, že vláda vyvine veškerou iniciativu pro to, aby celý projekt schválila Evropská komise. Podle Dobeše přitom není na pořadu dne preferovat kteroukoliv z variant nádraží – ať již odsunutou směrem do Heršpic nebo setrvání stanice v centru. "Je důležité, aby Evropa řekla, že je možné tuto stavbu uskutečnit a že je možné ji spolufinancovat," prohlásil Dobeš.

"Pokud si Evropa vyžádá ohledně brněnského nádraží alternativy, bude je ministerstvo dopravy schopno předložit. A Evropa pak o tom bude spolurozhodovat," doplnil hejtman Michal Hašek. Zatímco o osudu brněnského železničního uzlu povedou ještě politici jednání, na spadnutí je modernizace trati mezi Brnem a Přerovem. "V letech 2013 až 2020 chceme zcela přestravět trať z Brna do Přerova," oznámil ministr. Přibližně 1,2 miliardy korun má pak ministerstvo připraveno na modernizaci železničního uzlu v Břeclavi. Obě stavby se pak stanou součástí významného severojižního evropského koridoru, spojujícího Baltské a Jaderské moře.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...