Výtvarníci změní podchod pod hlavním nádražím na galerii Myšina

Brno, 25. září 2012 (MEDIAFAX) - Nevábný oprýskaný podchod pod brněnským hlavním nádražím páchnoucí odpadky a močí se změní v galerii. Pod názvem Myšina zde začne vznikat v úterý odpoledne prakticky v přímém přenosu před zraky kolemjdoucích.

petr_kvicala_grafika

Studenti Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně spolu se svými kolegy z partnerské umělecké vysoké školy Escola Massana z Barcelony budou od úterka do čtvrtka za plného provozu nejfrekventovanějšího podchodu v Brně tvořit na rozměrných panelech velkoformátová díla.

"Další obrazy vzniknou o dva až tři měsíce později na stejných plochách," řekla mluvčí VUT Jitka Vanýsková. Autory budou tentokrát umělci vybraní odbornou porotou. Unikátní projekt, jehož záměrem je zvelebit prostor ve středu města Brna, kterým denně procházejí desetitisíce lidí ve středu města Brna, vznikl na VUT v Brně.

Autorem myšlenky a iniciátorem projektu je malíř Petr Kvíčala. V rámci své výstavy uspořádal pod záštitou rektora dražbu vlastních grafik, jejíž výtěžek, téměř 130 tisíc korun, použil na pilotní část projektu zmíněné Galerie Myšina.

"Chceme upozornit na problematickou část veřejného prostoru města Brna a přispět k jeho kultivaci," vysvětlil Kvíčala. Tým VUT v Brně proto navrhl vytvořit galerii realizovanou formou velkoplošných panelů instalovaných na vybraných stěnách podchodu. Obsah panelů umělci obmění ve dvou až tříměsíčních cyklech.

V podchodu již stojí zakryté panely. Studenti z Barcelony a Brna si podle Vanýskové už ujasnili koncepty grafik, na kterých začnou odpoledne pracovat v česko-španělských dvojicích. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek tři hodiny po poledni. Zúčastní se jí rektor VUT Karel Rais i brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Jiří Nováček, foto: grafika Petra Kvíčaly z cyklu Cities, zdroj: petr-kvicala.com

Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    
  4  5  6  7  8  910
1112151617
18192021222324
252627282930 
Nejbližší akce
31.10. Agadir: Současná slovenská poezie ..