Brno vypíše soutěž na podobu Jižního centra s nádražím pod Petrovem

Brno, 10. března 2015 - Do hledání nejlepší varianty rozvoje města při zachování nádraží v centru zapojí Brno týmy špičkových urbanistů a architektů. Rada města Brna totiž rozhodla o vypsání veřejné dopravně-urbanistické soutěže na podobu nové čtvrti v tzv. „Jižním centru“ ve variantě s nádražím pod Petrovem.

brno hlavni nadrazi panorama

Jediná dosud existující studie rozvoje Jižního centra totiž počítá s odsunem brněnského nádraží mimo střed města. Podle náměstka primátora pro územní rozvoj Martina Andera (SZ) je nezbytné veřejnosti představit i urbanistické pojetí Jižního centra pro variantu modernizace železnice s nádražím v centru (varianta „pod Petrovem“).

„Tento a příští rok bude státní investor (SŽDC) porovnávat obě varianty umístění nádraží. Bude zároveň zkoumat jejich návaznost na rozvoj města. Pokud nám na stole leží jen jedna varianta, investor nebude mít kompletní podklady,“ komentoval důvody rozhodnutí rady náměstek primátora Martin Ander.

Na příští rok je navíc vyhlášeno místní referendum, kde má veřejnost právě o poloze nádraží rozhodovat.

„Je nezbytné dát lidem možnost rozhodovat o tak zásadní věci na základě kompletních podkladů, kdy bude možné snadno srovnat plány na rozvoj Brna v jednotlivých variantách polohy nádraží. Vyhlášením otevřené urbanistické soutěže plníme slib, že do plánování rozvoje města zapojíme špičkové urbanisty a architekty,“ dodal Ander.

Na vypracování základního konceptu soutěže se podíleli zástupci České komory architektů, podle jejichž ustálených pravidel soutěž proběhne. Rada dnes vzala na vědomí návrh časového harmonogramu a finanční náročnost dopravně-urbanistické soutěže.

Zdroj: MMB, foto: Roman Fiša


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...