Ústavní soud se bude zabývat návrhem ČSSD na zrušení 14 reformních zákonů

Brno, 9. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Ústavní soud (ÚS) obdržel návrh ČSSD na zrušení celkem 14 reformních zákonů, které prosadila vláda Petra Nečase (ODS) na schůzi Poslanecké sněmovny v listopadu loňského roku. V pondělí o tom informovala mluvčí ÚS Jana Pelcová. Soud dostal návrh v pátek. "Skupina poslanců navrhuje zrušení řady zákonů převážně ze sociální oblasti. Nelze však říct, kdy se soud bude jejich návrhem zabývat. Zpravidla je to v rámci měsíců," uvedla Pelcová. ČSSD přitom v návrhu žádá o přednostní projednání.

Zrušení 14 reformních zákonů navrhují poslanci sociální demokracie z procedurálních důvodů, protože podle jejich přesvědčení nebyly přijaty ústavně předepsaným způsobem. "Při přijetí těchto zákonů totiž docházelo k opakovaným omezováním práva jednotlivých poslanců (zejména poslanců opozičních) projednávat tyto zákony ve svobodné parlamentní rozpravě," informovala již ve čtvrtek agentura Mediafax o stanovisku předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, pod jehož jménem se na Ústavní soud obrátilo 45 poslanců ČSSD z 54.

Těm také vadí, že vládní koalice u většiny takzvaných reformních zákonů zkrátila lhůtu pro jejich projednání ve výborech i lhůtu mezi druhým a třetím čtením.

Kromě zrušení 14 reformních zákonů navrhuje ČSSD také zrušení institutu takzvané veřejné služby, podle kterého mají lidé dva měsíce po ztrátě zaměstnání nastoupit na veřejně prospěšné práce, a napadají i zákonnou úpravu povinné přeregistrace poskytovatelů zdravotních služeb.

Lenka Horáková, Filip Nachtmann, Jan Kálal, foto: ČSSD

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit