Czech Ensemble Baroque zve na Bacha a Mozarta do katedrály na Petrově

Brno, 10. května 2022 – „Souboj“ tzv. krátkých mší dvou géniů a duchovních otců abonentního cyklu souboru Czech Ensemble Baroque se uskuteční ve čtvrtek 12. května v Brně. Jásavá hudba zralého Johanna Sebastiana Bacha, okořeněná nápaditým zvukem dvou lesích rohů a hobojů da caccia, se pomyslně utká s pozitivním hudebním stylem mladého Wolfganga, jež ve službách arcibiskupa Coloreda sice poslušně plnil přísné požadavky hudebního provozu Salcburského dómu, nikterak však neskryl svůj neuvěřitelně kreativní kompoziční styl, který později vyzrál v nejhranější hudbu klasicismu.

bacha na mozarta

Může se zdát, že hudba Bacha a Mozarta není na našich pódiích nikterak vzácná. V rámci stylové intepretace na dobové nástroje je však setkání dvou rozdílných období a stylů poměrně raritou. Pro vrcholné baroko a vrcholný klasicismus, aby mohl zaznít ve své typické barvě, jsou potřeba specifické nástroje, ale třeba také smyčce. „Naše srovnání dvou stylů bude o to přitažlivější, že proběhne na dvou dílech, která vznikla prakticky za stejným účelem, pro stejné obsazení a pro obdobnou příležitost. Poznání, jakých prostředků, který mistr využil a jak zpracoval které téma nám umožní lépe porozumět nejen naturelu obou skladatelů, ale také jejich epoch“ zve na 7. koncert 10. sezóny Bacha na Mozarta dirigent Roman Válek.

Johann a Wolfgang budou na koncertě přítomni nejen díky své hudbě, ale taky opět i fyzicky díky hercům Luďkovi Randárovi a Radovanu Králi, kteří v rolích obou hudebních géniů provedou přítomné koncertem. Posluchači se na koncertě můžou těšit nejen na ně, oblíbený na orchestr, sbor a sólisty Romanu Kružíkovou, Pavlu Radostovou, Lucii Netušilovou Karafiátovou, Jakuba Kubína a Jiřího M. Procházku, ale taky na zahájení předprodeje 11. sezóny cyklu Bacha na Mozarta! v Brně, který tento den začne fyzicky na místě a od pátku třináctého bude probíhat taky v infocentru TIC BRNO na Panenské ulici (přízemí parkovacího domu Domini) a on-line na smsticket.cz. Již nyní můžeme prozradit jednu z perliček: na zahajovacím koncertu sezony se vůbec poprvé v Česku představí Andreas Scholl jako dirigent!

BACHA NA MOZARTA! v Brně

  • 7. koncert 10. sezóny
  • BACH VS. MOZART
  • 12. 5. | 19:00 | Katedrála na Petrově
  • Czech Ensemble Baroque – sbor a orchestr
  • Soli: Romana Kružíková, Pavla Radostová, Lucie Netušilová, Jakub Kubín, Jiří M. Procházka
  • PROGRAM: J. S. Bach: Mše F dur BWV 233 a W. A. Mozart: Missa brevis KV 194

Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události