JAMU chystá jedinečný Festival bicích nástrojů

Brno, 5. prosince 2018 – Ojedinělou přehlídku, na níž se sjedou přední perkusionisté z pěti zemí, připravila Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Mezinárodní nesoutěžní bienále Festival bicích nástrojů se uskuteční od 7. do 9. prosince ve školním Divadle na Orlí.

Zastoupeny budou umělecké akademie a konzervatoře z Rumunska, Itálie, Rakouska, Slovenska a samozřejmě domácí Česká republika. A zájemci z řad publika si i sami zahrají.

„Podobné festivaly se konají jako úzce zaměřené přehlídky na bicí soupravy, naše dramaturgie má ale nepoměrně širší spektrum. V programu zazní a posluchači uslyší více než pět desítek nejrůznějších bicích nástrojů,“ komentoval jedinečnost akce její prezident a profesor pořádající školy Martin Opršál.

Nesoutěžní brněnské setkáním hráčů na bicí nástroje, studentů konzervatoří a hudebních akademií je právě díky své dramaturgii jedinečnou akcí nejenom v tuzemsku. Jeho cílem je nejenom představení velmi bohatého instrumentáře pořádající školy. Přehlídka chce také ukázat bicí nástroje jako svébytný prvek současné hudby. Svět bicích nástrojů netvoří pouze bubny a činely, o čemž se návštěvníci mohou přesvědčit během koncertů a workshopů, na kterých protagonisté rozezní např. marimbu, vibrafon, tympány, chimes, templeblocky, tam tam, djembé, steeldrum a mnoho dalších.

Podle produkčního festivalu Vojtěcha Pospíšila se letos do Brna sjede přibližně pětasedmdesát hráčů. Ve třech nabitých dnech mají návštěvníci z řad studentů, odborníků i široké veřejnosti možnost navštívit rozmanitý festivalový program. Mezi jeho největší lákadla patří workshopy vedené světově uznávanými umělci a špičkami oboru. Po celou dobu festivalu budou přítomni zahraniční hosté a lektoři workshopů. Emmanuel Séjourné je francouzský skladatel a perkusionista, který vystupuje po celém světě a jehož skladby hrají přední světové orchestry a ansámbly. Jeho kolega Američan Dom Famularo je nejen bicista, ale také pedagog, autor publikací, edukátor a motivační řečník. Významnou součástí programové nabídky bude i prodejní výstava bicích nástrojů nizozemské firmy PustjensPercussionProducts a vernisáž obrazů Zuzany Mečárové.

Festival bicích nástrojů existuje už deset let a jako bienále se letos tedy uskuteční jeho pátý ročník. „Hlavní myšlenkou akce od počátku bylo nabídnout více prostoru hráčům na perkusivní nástroje, aby mohli předvést širokou paletu nástrojů, často veřejnosti neznámou, přitom naprosto uhrančivou a pokaždé překvapivou. Jsem ráda, že se hranice festivalu neustále rozšiřují,“ poznamenala zakladatelka festivalu Kamila Pětrašová.

První dva dny se vždy v 16 a v 19 hodin uskuteční koncerty studentů, v neděli 9. prosince potom v 16 hodin začne slavnostní závěrečný koncert. Jak upozornil ředitel Martin Opršál, po koncertech v prvních dvou festivalových dnech budou diváci vyzváni, že si mohou pod dohledem účinkujících na jednotlivé bicí nástroje sami zahrát. Festivalový program je volně přístupný studentům a pedagogům Hudební fakulty JAMU v Brně a Konzervatoře Brno. Široká veřejnost má jednotlivé události zpoplatněné symbolickou částkou padesáti korun.

Foto: Patrick Marek


Související články: