Divadelní svět přiveze do Brna špičkové soubory

Brno, 29. května 2014 – Pátý ročník festivalu Divadelní svět Brno se blíží mílovými kroky. Festival začíná už v pátek 6. června a letošní zaměření nejlépe vystihuje jeho podtitul „Komedi? Komedie, komedie!". Program bude rozdělen do několika sekcí, samostatnou linku letos vytvoří hry Woodyho Allena.

divadlo v ulicich2

Ve večerním programu bude k vidění celá řada komedií. Samozřejmostí je sekce Máme doma brněnských divadel a bohatý off program. Festival bude zahájen 6. června na nádvoří Staré radnice komedií Jak se ti líbí? aneb Mocná Afrodíté, kterou připravuje speciálně pro festival spolu s herci všech brněnských divadel Vlastimil Peška. Hra bude reprízovaná ještě 7. a 13. června. Diváci se tedy mohou těšit na Michala Isteníka, Viktórii Matušovovou a Mílu Čížka z Městského divadla, na Milana Holendu z Husy na provázku, Marii Durnovou a Roberta Musialka z Národního divadla, Kamilu a Jirku Valůškovy z HaDivadla, na Evu Lesákovou, Helenu Peškovou, Viléma Čapka a Pavla Nováka z Divadla Radost. Herce podpoří dva skvělí hudebníci, Vratislav Lukáš a Matěj Štrunc.

Zahraniční program

Festival přivítá několik zahraničních souborů. V Hlavním programu to budou divadla z Polska, Německa a Ruska. Polské Divadlo Korez přiveze atraktivní hru Kometa neboli ukrutné XX. století Jaromíra Nohavici, která je postavená na písních Jaromíra Nohavici. Z Německa přijede divadlo Das Meininger Theater, které nastudovalo bláznivou sociální frašku italského dramatika a nositele Nobelovy ceny Daria Fo, Platit se nebude. Ruský soubor z Kazaně přiveze hru o mládí, nevázanosti a všeobjímající lásce s názvem Kvadratura kruhu. Diváci nemusejí mít z návštěvy zahraničních představení obavy, všechna představení budou titulkována a navíc je festival nabízí za bezkonkurenční cenu 100 Kč. Speciálním hostem festivalu bude francouzská komediální herečka Isabelle Nanty. Do Brna zavítá na poslední festivalové dny. Ve čtvrtek 12. června bude za její účasti promítnut v kině Art film Amélie z Montmartu, po kterém bude následovat krátká diskuze s váženým hostem. Isabelle Nanty zasedne také v porotě Slavnosti masek.

Off program bude letos zdarma

Letošní ročník se naprosto vymyká rozsahem off programu. Představení, často netradičního formátu, budou probíhat každý den od 15:00 na náměstí Svobody, před Místodržitelským palácem na Moravském náměstí a v přilehlých ulicích. Diváci se mohou těšit například na cirkusové duo z Velké Británie Urban Angels, studenty konzervatoře v Utrechtu s hudebním představením Hortus Botanicus, pantomimickou one-man show Toma Oscara Gredera ze Švýcarska, bubenické vystoupení petrohradského Divadla Mimigratů, průvod italského Teatro Due Mondi. Tyto zahraniční hosty samozřejmě doplní mnoho zajímavých českých umělců (Kejklířské divadlo V. Vrtek, Divadlo v pytli, Malé divadélko Praha, Divadlo Já tu jsem a další).

Každý den od 8. do 12. června je připraven program na nádvoří Staré radnice od 18:00 a v šapitó na Moravském náměstí od 19:30. K vidění budou komedie například Městského divadla Zlín, Buranteatru, Divadla Polárky, Ořechovského divadla a dalších.

Ředitelkou festivalu pro rok 2014 je ředitelka Turistického informačního centra města Brna Petra Kačírkov a uměleckým ředitelem a dramaturgem je Vlastimil Peška, ředitel divadla Radost.

Zdroj: TIC


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...