Festival Divadelní svět Brno startuje už tento pátek

Brno, 3. června 2013 – Již tento pátek 7. června odstartuje další ročník festivalu Divadelní svět Brno. Jeho nosným tématem letos bude spojení hudby s divadlem a návštěvníci se opět mohou těšit na představení řady brněnských divadel i výjimečných zahraničních souborů. V bohatém doprovodném programu nebudou chybět diskuse, výtvarné dílny nebo populární Noci kejklířů a Slavnost masek.

balada1

Festival oficiálně zahájí v pátek 7. června ve 21.00 na Moravském náměstí speciální provedení Příhod lišky Bystroušky. „Open air" opera bude jedinečnou příležitostívidět Bystrouščiny příhody na scéně skutečné přírody. Na realizaci představení se podílí Národní divadlo Brno a Městské divadlo Brno. Zahajovacímu představení bude na Moravském náměstí předcházet program Noci Kejklířů plný kejklí a artistických vystoupení, v rámci něhož vystoupí i belgický soubor Paki Paya s produkcí na visuté hrazdě nazvanou Shake, Shake, Shake.

POZOR: Organizátoři vzhledem k nepříznivé meteorologické předpovědi přesunuli představení opery Příhody Lišky Bystroušky ze 7.6. na pátek 14.6. Místo i čas zůstávají stejné.

Z hlavního organizátoři upozorňují například na maďarský soubor divadla Jozsefa Katony, který uvede varietní představení Musik, Musikk, Musique, německé divadlo Theater der Altstadt (Stuttgart), jež představí inscenaci Mechanický pomeranč a prestižní krakovský soubor Narodowy Stary Teatr, který nabídne žánr kabaretní buffo opery ve hře Opera mleczana. Stadttheater Ingolstadt dále představí inscenaci Dylan. The Times They Are A-Changin' a významný německý režisér Franz Wittenbrink přiveze s divadlem Staatsschauspiel Dresden hudební komedii Familienbande.

Zastoupena budou i česká divadla. Pozornosti diváků by nemělo uniknout představení divadla Semafor Hodiny jdou pozpátku, které do Brna přiveze patron letošního ročníku, významná osobnost českého hudebního divadla Jiří Suchý. Vyvrcholením celého festivalu bude představení divadla Handspring Puppet Company z Jihoafrické republiky s hrou Woyzeck on the Highveld.

DSBOff program nabídne kabaretní vystoupení, diskuse i Slavnost masek

Ve festivalovém off programu naleznou lidé nejen hudebně divadelní žánry v podání domácích souborů, ale i kabaretní a pohádková představení, která jsou rozdělena do několika linií.

Do první linie off programu byly zařazeny inscenace, které souvisí s hlavním tématem letošního ročníku hudba a divadlo. K vidění budou dvě operní produkce: Pickelhering 1607 aneb Nový Orfeus
z Bohemie souboru Ensemble Opera Diversa na nádvoří Staré radnice a Ensemble Damian, který předvede v Ernově sále brněnské Staré radnice, Radnická 8 inscenaci Voda a vzduch. Dále mohou diváci v rámci této linie off navštívit Sokolský Stadion, kde bude brněnský Buranteatr reprízovat jevištní báseň Dziady.

Druhá linie off programu se soustředí na menší kabaretní vystoupení, která by měla zakončit každý festivalový den a která budou probíhat ve dvoraně Městského divadla Brno. Představí se zde jak brněnské soubory (ÚstaF-Voiceband.cz či projekt Komediomat), tak i divadla, která v Brně tak často nevídáme - pražské divadlo VOSTO5 se svým Stand´artním kabaretem a Městské divadlo Zlín
s inscenací Carmen – Opera podle Fagi.

Součástí off programu bude i program pro děti, ve kterém byla k účasti na festivalu oslovena další česká divadla věnující se tvorbě pro děti, jako například Divadlo DRAK z Hradce Králové a pražská kapela Hm..., která uvede koncertní dětské představení Klukoviny. Tyto produkce budou probíhat pod širým nebem na nádvoří Staré radnice.

Děti se budou moci zúčastnit také výtvarně-divadelních dílen skupiny Locomotion, které budou probíhat ve dnech 11. -13. června 2013 v 11 a 15 hodin v prostorách Staré radnice a v rámci nichž si vyrobí svou vlastní masku, se kterou se naučí jevištně pracovat a poté si ji odnesou domů.

Uskuteční se také populární Slavnost masek, tentokrát ve stylu Život je kabaret, a to na náměstí Svobody v pátek 14. června od 18 do 22 hodin. Podle pořadatelů se fantazii, klidně i lehké dekadenci tento rok rozhodně nebudou klást meze, stejně jako vizuálnímu obžerství. „Ulice centra Brna zažijí nevídané," slibují organizátoři. V centru se tentokrát na jediný podvečer a večer sejde panoptikum současného světa. Liliputáni, sloní muži, cvičená zvířata, artisté, žongléři, kankánové tanečnice, zvířata oblečená jako lidé i oplácané baleríny! Šmuky, flitry, dreky, paruky, štrasy, doutníčky – to všechno letos poletí.

Každý den se od 13 do 14 hodin v Divadelním klubu Městského divadla Brno sejdou pozvaní odborníci, aby u kulatého stolu zhodnotili s diváky předchozí festivalový den. O festivalu a hudebním divadle vůbec budou diskutovat: Lenka Šaldová, Boris Klepal, Vítězslav Sladký, PhDr. Josef Herman, CSc., PhDr. Ivan Žáček, Vladimír Mikulka a Patrick Fridrichovský.

Vstupenky mohou diváci zakoupit v předprodeji Turistického informačního centra města Brna a v pokladnách všech spolupořádajících divadel - Národního divadla Brno, Městského divadla Brno, Divadla Husa na provázku, HaDivadla a Divadla Radost. Vstupenky je nově možné zakoupit online přes webové stránky www.divadelnisvet.cz. Základní cena vstupenky představení uváděných v hlavním programu je 300,- Kč. V letošním roce nabízí festivalový předprodej speciální hromadnou vstupenku, jež platí na pět představení z hlavního programu dle vlastního výběru kupujícího. Jedinou podmínkou je, že si zájemce musí svých 5 představení vybrat hned při zakoupení této vstupenky. Hodnota hromadné vstupenky je 1.000,- Kč na osobu.

Hlavním pořadatelem festivalu Divadelní svět Brno je Turistické informační centrum města Brna. Finanční podporu festivalu Divadelní svět Brno 2013 poskytlo statutární město Brno, Jihomoravský kraj a International Visegrad Fund.

(red), foto: Balada pro banditu, archiv TICmB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...