Divadelní svět Brno bude tentokrát ve znamení 60. let

Brno, 29. května 2012 – Do moravské metropole se po roce opět vrací festival Divadelní svět Brno a s ním české i zahraniční divadelní soubory, tentokrát s tématem 60. léta a vzájemná inspirace filmu a divadla.  Návštěvníkům slibuje od 8. do 16. června to nejlepší z brněnských a českých scén a prestižní zahraniční divadla, jako jsou Maďarské národní divadlo, Maxim Gorki Theater Berlin nebo bratislavské Divadlo Aréna. V doprovodném programu nebude chybět oblíbená Noc kejklířů a filmový cyklus věnovaný Miloši Formanovi, kterému je celý festival věnován. O akci informoval Ondřej Chalupský.

divadelni_svet

Festival bude zahájen 8. června v 19.00 hodin v budově Mahenovy činohry Národního divadla Brno slavnostním uvedením inscenace Světáci Klicperova divadla z Hradce Králové v režii Vladimíra Morávka. V rámci zahajovacího večera vystoupí vzácný host Marta Kubišová s klavírním doprovodem. Přípravný tým v čele s Morávkem slibuje dále mnoho doprovodných a paralelních akcí, vztahujících se k šedesátým létům, a proto se rozhodně vyplatí přijít již před 19 hodinou.

Posledním potvrzeným zahraničním hostem je Maďarské národní divadlo s inscenací Lovecké scény z Dolního Bavorska. Robert Alföldi, herec, divadelní a filmový režisér, ředitel Národního divadla v Budapešti, je jednou z nepřehlédnutelných osobností současné divadelní scény. Jeho Lovecké scény jsou strhující inscenací, která zaujme nejen tématem, ale i mimořádnými hyperrealistickými hereckými výkony. Na festivalu v Pécsi v roce 2011 získala tato Alföldiho režie Cenu za nejlepší inscenaci.

Sekce Film a divadlo je věnována poctě Miloši Formanovi a trezorovým filmům. Nebudou však chybět ani dokumenty o prolínání filmu a divadla a besedy s významnými osobnostmi. Vedle výběru formanových filmů bude k vidění například dokument Olgy Špátové, jakož i záznam inscenace Národního divadla v Praze „Dobře placená procházka" režírované Milošem a Petrem Formanovými. Filmovou sekci otevře speciální noční promítání kultovního filmu The Hair (9.6.) na budovu brněnské Hvězdárny a planetária na Kraví hoře a skončí Závěrečnou nocí s Milošem Formanem v Redutě (15. června) s projekcí Amadea a dokumentu Co tě nezabije.... Ostatní filmové projekce budou uvedeny v Sále Břetislava Bakaly v Bílém domě. A protože hnutí „dětí lásky a květin" vzniklo v USA, doplníme cyklus v Moravské zemské knihovně dvěma večery dokumentů (11. a 12. června), ve spolupráci s Americkým kulturním centrem Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.

Diváci se mohou mimo jiné těšit také na divadelní adaptaci filmu Luchina Viscontiho Rocco a jeho bratři v provedení souboru německého divadla Maxim Gorki Theater Berlin, mimořádné zpracování Kafkova procesu v podání přední maďarské scény Divadlo Katona Semeloumězmizelsem (15. června), dále na koncert skupiny MTO Universal (9. června) s Tomášem Hanákem na Zelném trhu, na diváky i kritikou oceňovaného Muže bez minulosti (14. června) Dejvického divadla nebo Podzemní Blues s Boleslavem Polívkou (15. června) pražského Divadla Komedie. Pod širým nebem na Zelném trhu se uskuteční exkluzivní a neopakovatelné představení Sluhy dvou pánů Národního divadla v Praze (12. června) v hlavní roli s Miroslavem Donutilem, který tak vstoupí do první desítky po bájné 500. repríze.

Město rozproudí Noc kejklířů a Slavnost masek

Vedle hlavního programu s řadou výjimečných divadelních událostí, dokreslí mozaiku dramaturgie festivalu několik dalších programových sekcí – Dokumentární divadlo jako odraz stavu společnosti, Máme doma aneb to letošní nejlepší z brněnských divadel, Off program aneb výběr nejzajímavějších projektů nezávislé scény, střed města rozproudí Noc kejklířů a Slavnost masek, hudba zrozená v 60. letech nebo Brno Pride, tedy setkání s významnými, převážně uměleckými osobnostmi, jež svou profesní kariéru začaly v Brně.

slavnost_masek_pruh
Závěr festivalu v sobotu 16. 6. bude již tradičně patřit maskám, letos pod názvem Slavnost masek 2012 Make love, not war - Šedesátá léta: divadlo a film - Miloš Forman a Brno nade všecko. Nad slavností převzalo supervizi Divadlo Husa na provázku, které již dvakrát získalo cenu za nejlepší kostýmy v průvodu. Realizační tým Slavnosti, v jehož čele je umělecký šéf Divadla Husa na provázku Vladimír Morávek, k tomu dodává: „Přijďte si užít života. Přijďte prožít den opravdové svobody a porozumění. Těšíme se na vás a slibujeme radost. Radost až do noci. 16. červen 2012 - Jeden z padesáti momentů v roce 2012, který bude stát za to. Slibujeme!"

Návštěvnost loňského ročníku festivalu dosáhla více než 30 000 diváků. Předprodej vstupenek byl zahájen 15. května a některá představení se již v tuto chvíli blíží vyprodání. Organizátoři proto doporučují, aby diváci s nákupem vstupenek neotáleli.

Vstupenky všechna představení a doprovodné akce DSB 2012 je možné zakoupit v předprodeji Turistického informačního centra města Brna (Běhounská 17) a v pokladnách všech spolupořádajících divadel - Národního divadla Brno, Městského divadla Brno, Divadla Husa na provázku, HaDivadla a divadla Radost. Ceny se pohybují od 200 do 750 korun dle konkrétních titulů, pro studenty je připravena zvláštní festivalová permanentka, která bude v prodeji od 23. 5. 2012. Kompletní informace o možnostech předprodeje jsou k dispozici na www.divadelnisvet.cz.

Festival se koná pod záštitou primátora statutárního města Brna pana Bc. Romana Onderky, MBA za podpory statutárního města Brna, Jihomoravského kraje a Evropského fondu pro regionální rozvoj - ROP Jihovýchod.

úvodní foto: archiv pořadatelů; Slavnost masek: Tomáš Trojan


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30     
Nejbližší akce
31.10. Agadir: Současná slovenská poezie ..