Čtvrtý ročník festivalu Divadelní svět Brno bude patřit spojení divadla a hudby

Brno, 12. března 2013 – Druhý červnový týden bude v Brně opět patři divadlu a hudbě. Od 7. do 14. června se zde uskuteční již čtvrtý ročník festivalu Divadelní svět Brno, v jehož programu si najdou své vyznavači klasických i moderních žánrů hudebního divadla. Kromě divadelních představení na prknech brněnských scén nebudou chybět také oblíbené pouliční akce Noc kejklířů a Slavnost masek a řada dalších doprovodných akcí, informovala vedoucí produkčně programového oddělení Turistického informačního centra města Brna Helena Huláková.

divadelnisvet

Patronem čtvrtého ročníku mezinárodního festivalu je Jiří Suchý, který na festivalu také vystoupí s inscenací divadla Semafor Hodiny jdou pozpátku. Festival zahájí 7. června opera Leoše Janáčka Liška Bystrouška, kterou spolu odehrají Národní divadlo Brno a Městské divadlo Brno pod širým nebem na Moravském náměstí. Samotnému představení bude předcházet prolog Noci Kejklířů a po skončení představení kejklíři odvedou diváky v průvodu na dvoranu Městského divadla, kde bude pokračovat další program.

divadelnisvet1Tahákem festivalu budou zahraniční soubory

Hlavní dramaturgická linie festivalu se snaží sledovat současné trendy hudebního divadla, jehož výraznou složkou je hudba v mnoha podobách. Na programu se objeví jak současný muzikál, tak opera, současný tanec, varietní produkce i kabaretní inscenace.

Maďarský soubor divadla Joszefa Katony zazářil již na loňském Divadelním světě (variace na Kafkův Proces - Semeloumězmizelsem). Hlavním mottem nového varietního představení Musique, musique, musique je „život je kabaret". Jde o svižnou a zábavnou produkci, která má podobu jakéhosi koncertního představení.

Německé divadlo Theater der Altstadt (Stuttgart) představí inscenaci Mechanický pomeranč, divadelní zpracování známé filmové předlohy Stanleyho Kubricka obsahující prvky kriminálního dramatu i oblíbeného žánru sci-fi.

Prestižní Krakovský soubor Narodowy Stary Teatr nabídne žánr kabaretní buffo opery, kterou známý polský skladatel Stanislaw Radwan napsal pro činoherní soubor. Opera mleczana je spontánní a zábavná inscenace, která maže hranice mezi jevištěm a hledištěm. Příběh vznikl podle satirických kreseb Nicholase Grabowskiho, který se originálně věnuje oblíbeným tématům, kterými jsou problematické vztahy mezi mužem a ženou představované formou oblíbených soap oper.

Badisches Staatstheater Karlsruhe představí inscenaci, která se věnuje výjimečné osobnosti hudebních dějin Boba Dylana. Motto této hudební biografie - Dylan – The Times They Are A-Changing je „život je karneval, kolotoč života se otáčí" a zazní v ní 20 největších hitů slavného písničkáře, které hraje pět hudebníků neustále přítomných na jevišti. Čtyři herci v režii Heinera Kondschaka, který je zároveň i autorem scénáře a autorem hudebního nastudování, rozehrají vzrušující příběh jedince, na jehož pozadí se odehrávají i dějiny 2. poloviny 20. století.

Významný německý režisér Franz Wittenbrink vytvořil v Staatsschauspiel Dresden hudební komedii Familienbande, v níž se na rodinném setkání vytahují „kostlivci ze skříně", namísto toho, aby se harmonicky oslavily narozeniny dědečka.

Tanečním vrcholem festivalu bude vystoupení belgické tanečnice a choreografky Lisbeth Gruwez, která ve svém tanečním sólu It´s going to get worse and worse and worse my friend vytvořila znepokojující tanečně gestické hypnotizující představení.

Off program

Samozřejmostí je i bohatý off program, pro který se dramaturgie snažila nalézt zástupce hudebního divadla u domácích souborů. První linie off programu představí tyto žánry v rámci netradičních prostorů, některé produkce proběhnou přímo pod širým nebem. V této skupině jsou v hledáčku dramaturgie zástupci komorní opery Ensemble Opera Diversa či Ensemble Damian a představitelé současného pohybového divadla Divadlo Facka a Divadlo Continuo.

Druhá linie off programu se soustředí na malá kabaretní vystoupení, která by měla zakončit každý festivalový den, zde se chystá Stand´artní kabaret pražského divadla VOSTO5, vystoupení Cabaretu Calembour či Kabaretu Shakespeare Emila Viklického a Jana Nebeského a dalších. Součástí off programu bude i dětský program, ve kterém vedle brněnského Divadla Radost byla k účasti v programu oslovena další česká divadla věnující se tvorbě pro děti a pražská kapela Hm... se svým koncertním dětským představením Klukoviny.

Připravují se také výtvarné dílny a workshopy, kde si budou moci zájemci například vyrobit masky na závěrečnou Slavnost masek.

Festival vzdá hold Milanovi Uhdemu a Miloši Štědroňovi

Pátý festivalový den (úterý, 11. června) bude mimo jiné věnován také oslavě dvou brněnských legend: Milana Uhdeho a Miloše Štědroně. V rámci tohoto projektu budou odehrána představení inscenací Divadla Husa na provázku: Balada pro banditu (10:30) a Leoš aneb tvá nejvěrnější (19:00); speciální vydání Kabinetu Janáček nazvaný: „Červený kabinet (Janáček): Génius a nenaplněnost" v Mozartově sále Divadla Reduta (17:00) a autorské čtení textu Milana Uhdeho Amadeus v Brně v Janáčkově památníku (23:00). Autorem tohoto projektu je Vladimír Morávek, umělecký šéf Divadla Husa na provázku.

slavnost masekZávěr festivalu obstará Slavnost masek

Festival již tradičně uzavře páteční Slavnost masek s mottem Život je kabaret. Slavnosti masek se letos opět bude moci aktivně účastnit i veřejnost. Pro zájemce bude vyhlášeno několik soutěžních kategorií o nejlepší masku, soutěžit budou moci děti, mládež, dospělí, ale i skupiny - rodiny s dětmi, či skupina přátel – fantazii se meze nekladou! Pořadatelé vzkazují: „Nejste výtvarně nadaní? Nevadí! Během festivalu pro Vás připravujeme workshopy na výrobu masek pod vedením zkušeného výtvarníka, za jehož asistence si každý z vás může vyrobit vlastní masku, za kterou se rozhodně nebude muset stydět." Slavnost masek začne v 18 hodin na náměstí Svobody přehlídkou a vyhlášením soutěže o nejlepší masku. Poté bude následovat průvod divadel, který tentokrát vyrazí z Moravského náměstí. Po průvodu, defilé masek a vyhlášení vítězů se Slavnost masek i festival Divadelní svět Brno 2013 uzavře koncertem.

Součástí festivalu bude také projekt Visegrad on stage, který prezentuje uměleckou tvorbu zemí Visegradské čtyřky a jehož součástí by měla být i diskuze o situaci a financování kultury a vnímání kultury ze strany veřejnosti v těchto zemích.

Zahájení předprodeje vstupenek na představení uváděná v rámci festivalu Divadelní svět Brno 2013 je plánováno na 2. dubna 2013. Vstupenky na jednotlivá představení budou k dostání v předprodeji Turistického informačního centra města Brna (Běhounská 17) a v pokladnách všech spolupořádajících divadel - Národního divadla Brno, Městského divadla Brno, Divadla Husa na provázku, HaDivadla a Divadla Radost.

Hlavním pořadatelem festivalu Divadelní svět Brno je Turistické informační centrum města Brna. Spolupořadateli jsou městem zřizovaná divadla Národní divadlo Brno, Centrum experimentálního divadla – CED, Městské divadlo Brno, Divadlo Radost a Divadelní fakulta JAMU. Čtvrtému ročníku festivalu byla udělena záštita České komise pro UNESCO. Záštitu nad festivalem dále převzali hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, brněnský primátor pan Roman Onderka a starosta městské části Brno-střed pan Libor Šťástka.

Zdroj: TIC foto: Divadelní svět Brno, archiv TIC


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně