Divadelní školy z celého světa se představí na festivalu Setkání/Encounter

Brno, 5. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Divadelní školy z Turecka, Číny, Kolumbie, JAR nebo Jižní Koreje se představí v Brně od 10. do 14. dubna při dvaadvacátém ročníku mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter. Ve čtvrtek to řekl mluvčí pořádající Janáčkovy akademie múzických umění Luboš Mareček. Pořádající Divadelní fakulta JAMU v Brně zahájí jedinečnou přehlídku bezprostředně po velikonočních svátcích

divadlo_encouter

„Festival nabídne práce hned třinácti divadelních škol z celého světa,“ řekl Mareček s tím, že zájem o účast v Brně projevilo dvakrát více zájemců než bylo možné přijmout. Úplnými festivalovými nováčky v jihomoravské metropoli budou podle Marečka letos čínská a jihokorejská divadelní škola nebo Kalifornský institut umění z Los Angeles, kteří v tuzemsku ještě nikdy nevystupovali.

„Setkání je nejprestižnějším školním středoevropským festivalem a žádná jiná akce tohoto typu nám nemůže konkurovat. Zúčastňují se ho pravidelně divadelní školy nejen ze všech evropských států, ale i z jiných kontinentů. Jediným světadílem, který nám zatím chybí, je Austrálie,“ řekl umělecký ředitel festivalu Petr Oslzlý. Prestiž originálního divadelního setkání podle něj s každým ročníkem roste. „Zanedlouho bude pro samotné školy důležitější než pro nás pořadatele, aby se v Brně ukázaly,“ dodal.

Patronem letošního Setkání/Encounter se stal absolvent brněnské JAMU, herec Pavel Zedníček. „Mám vůbec poprvé nad něčím patronát, o to více vše beru vážně. Vedle jisté nostalgie z návratu na školu jsem hlavně zvědavý na představení ze všech koutů světa,“ komentoval svoji festivalovou úlohu Zedníček.

Podtitul letošního festivalu představuje věta Do I have a dream? (Mám sen?), která vychází z teze Martina Luthera Kinga. „Snažíme se s Kingem polemizovat. Ptáme se, zda nás ještě spojuje nějaký kolektivní sen či vize, i když už v podstatě nemusíme o nic bojovat,“ doplnil festivalové motto režisér festivalu Lukáš Kopecký.

Všechna představení odehrají v Brně herci v originálním jazyce své země. „Festival se stal hlavním diplomatickým polem pro jednání s evropskými i mimoevropskými školami,“ dodal Petr Oslzlý.

Dějištěm festivalových představení jsou různá brněnská divadla. Budoucí herečtí profesionálové si ozkoušejí jeviště například v Redutě, Divadle Husa na provázku, v divadelním studiu Marta či v Hadivadle. 

Jiří Nováček, foto: P. Nesvadba, archiv Setkání/Encouter

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...