Eurotrialog aneb Festival nepopulární hudby popatnácté v Mikulově

Brno, 3. června 2013 – Mikulovský Eurotrialog s podtitulem Festival nepopulární hudby čeká jubilejní 15. ročník. Z počáteční skromné jednodenní akce se stal významný středoevropský festival s mezinárodním přesahem a programem nabitým tím nejlepším z tuzemské i zahraniční alternativní scény. Hlavní festivalový program se odehrává v amfiteátru, doprovodné programy v různých lokacích Mikulova. Festival letos proběhne od 23. do 24. srpna.

eurotrialog

Festival sází na nekomerční hudebníky, vyhledává nové zajímavé talenty a dává jim prostor vedle zavedenějších jmen. Na festivalovém podiu se potkají začátečníci i profesionálové z Česka a Slovenska. Dramaturgie zcela opomíjí střední hudební proud a věnuje se okrajovým žánrům.

„V Česku i na Slovensku existuje spousta vynikající hudby, která se nedostane do rádií a televizí. Šíří se jen prostřednictvím internetu nebo klubovými koncerty. My toto hudební podhoubí pečlivě sledujeme a nejvýraznější počiny zveme na festival. Nemusí se jednat jen o zavedená jména, ale i o nové autorské talenty, jejichž čas možná teprve přijde. To je to, co na Eurotrialogu fanouškové nejvíce oceňují. Objevujeme dobrou kvalitní hudbu pro ostatní," vysvětluje dramaturg festivalu Romek Hanzlík.

Není bez zajímavosti, že právě okrajové žánry patří k českým hudebním vývozním artiklům, například skupinu Už jsme doma (vedle např. Ivy Bittové nebo Plastic People) sice neuvidíte v televizní estrádě komerčních televizí, zato jejich CD můžete najít v katalozích hudebních obchodů od New Yorku po Tokio. Hudba, kde nepřevažuje podbízivost, nýbrž touha sdělovat skrz hudbu svoje autorská poselství, dostává na rozdíl od ostatních festivalů, v Mikulově hlavní prostor.

„Věříme, že navážeme na vše dobré, co se nám podařilo vybudovat v předchozích ročnících a že náročné publikum ocení náš hudební výběr. Stále se snažíme především o to, být příjemným festivalem v krásném místě malebného vinařského kraje, který spojuje hudbu různých národností a uspokojí i ty, kteří svou alternativu nehledají jen ve večerních programech komerčních televizních stanic," zve za pořadatele Hanzlík.

Chcete se dostat na mikulovský Eurotrialog úplně zadarmo? Pak právě vám je určena soutěž o vstupenky, kterou jsme připravili ve spolupráci se serverem gig.cz. Zůčastnit se jí můžete na těchto stránkách. Výherci budou kontaktování redakcí gig.cz.

Návštěvníky čeká punk-country i největší český elektrikář

eurotrialog2Festival zahájí skupina Ladě. Ta si získala kultovní statut „jedné z nejlepších neznámých českých kapel". Možná podobný statut měla v minulosti i skupina Zrní. Poprvé na Eurotrialogu vystupovala jako nadějná začínající skupina a letos Zrní, ověnčené cenami Anděl za Objev roku nebo Album roku, přijede již jako headliner. Nadhled, vtip a nápad, nová tvář na scéně doprovázená otrlými rockery, to je skupina Mucha - svérázná zpěvačka Nikola Mucha s hudebními osobnostmi Petrem Zavadilem a Evženem Kyšperským. K hudebním stálicím festivalu patří Už jsme doma. Ti si pro Mikulov připravují vždy něco extra, co není běžně k vidění. V minulosti to bylo například vystoupení s 18členným pěveckým sborem, hostování bývalého saxofonisty Dolanského či společné vystoupení s americkou skupinou Wolf and Tuba. Co si připraví letos, však zatím Už jsme doma drží pod pokličkou. Brněnská skupina Poletíme? uvede svoje jednoduché písničky o složitém životě ve vlastní hudební škatulce punk-country. Úspěch jistě sklidí svérázné alternativní hip-hop duo Čokovoko. Zástupcem lokální scény se stane mikulovská formace Tři lotři. Brněnská skupina To žluté, co máte na kalhotkách si vymyslela vlastní hudební žánr emo-klezmer. Říkají, že když vyjedou z Brna, narazí na nepochopení. Dozvíme se proč? Po několikáté obměně kapely Precedens přišel kapelník Martin Němec s novým projektem. Jmenuje se Lili Marlene a za mikrofonem se v něm představí nový Němcův objev, zpěvačka Dáša Součková.

Tajný tip dramaturgie je Kuba Ursiny & Provisorium. Syn Dežo Ursiniho kráčí v otcových šlépějích a připomíná jeho odkaz, při kterém běhá mráz po zádech. Fru Fru je kapela, o které se zatím mluví jen šeptem. Je na čase o ní mluvit hodně nahlas. Po podvratných podzemních letech (Gun Dreams), po období úkroku k vyššímu populáru (Nihilists), po opatrném našlapování s "novými" elektronickými projekty v různých formách (Die Alten Maschinen, Magnetik, Dioda Boy), je poprvé v Mikulově Moimir Papalescu aka Míra Papež s osobní výpovědí. Největší český elektrikář ve své samostatné skupině Papalescu Electric Soul představí vše co, za bezmála pětadvacet let zúročil. Rolling Stones Blues Cirkus 50 je tucet slovenských, českých a anglických bluesmanů, kteří se pod vedením Ján "Jagger" Liteckého-Švedy vyznají ze své lásky k rockovým kořenům. Vladivojna La Chia je excentrická zpěvačka vzpírající se jakémukoliv zařazení. Mizí a znovu se objevuje, šokuje, překvapuje. Právě jí vyšlo nové album s názvem Šraf a nese se v tajemné a svižné elektro-spirituální rovině. V Ditrichštejnské hrobce vystoupí Tornádo Lue. Tato bratislavská formace patří mezi odborníky i mezi diváky k nejlépe hodnoceným slovenským kapelám. Festival zpestří výstava „Obrazy z krchova" herce, malíře a hudebníka Marka Brodského.

Zázemí nabízí hlídané i volné stanování, mikulovskou vinotéku či například výjezdní hudební bar s názvem Už jsme doma. Stejnojmenná kavárna z pražských Dejvic se sem na pár dní přestěhuje, aby ve stanu uvedla další program. Během dne budou k vidění české hudební filmové dokumenty, po setmění nastoupí alternativní Djové se svým přídělem hudby a videa říznutého balkánskými rytmy, prostě DJ´s F&M - balkan beats* klezmer * swing * cumbia.


Program v amfiteátru: Ladě – Zrní – Mucha - Už jsme doma – Čokovoko - Poletíme? - Tři lotři - To žluté, co máte na kalhotkách - Fru Fru - Lili Marlene - Kuba Ursiny & Provisorium - Vladivojna La Chia - Papalescu Electric Soul - Rolling Stones Blues Cirkus 50

Doprovodný program:

  • Tornado Lue (24.8. od 16 hodin v Ditrichštejnské hrobce)
  • Marek Brodský – výstava obrazů v Městské galerii 24.8.-8.9.2013, vernisáž 23.8. v 16:30, vystoupí skupina Miniminy
  • DJ´s F&M balkan beats* klezmer * swing * cumbia (ve výjezdním baru Už jsme doma)
  • hudební filmy (ve výjezdním baru Už jsme doma)

Vstupné za oba dny činí 430 Kč. Jeden den vyjde návštěvníka festivalu na 290 Kč.

(red), foto: Karel Šuster


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
192021232425
26272829   
Nejbližší akce
22.02. Agadir: Na strunách naděje, Siarhi..