Do startu tradičního Pálavského vinobraní zbývá už jen několik dní

Brno, 28. srpna 2019 – Pálavské vinobraní je svátkem vína, vinařství a zejména poctou této kultuře a práci. Odborná veřejnost se soustředí na Národní soutěž vín mikulovské podoblasti, pro každoroční desetitisíce návštěvníků jsou připraveny poznávací zážitkové aktivity, degustace a prezentace více jak 60 vinařství. Turisty láká zejména kvalitní burčák a atmosféra vinařského městečka, dotvářená tóny muzikantů.

palavske vinobrani

Prestižní veřejná ochutnávka nejvyšší a největší soutěže vín Národní soutěže vín mikulovské podoblasti bude připravena od 6. do 8. září v hlavním sále mikulovského zámku. Šampionem podoblasti se, v historicky nejvyšší konkurenci 654 přihlášených vín, stal Ryzlink rýnský, Terroir Moravia 2017, pozdní sběr z vinařské obce Mikulov a viniční trati Za cihelnou. „Mikulovská vinice Za Cihelnou dává opakovaně vzniknout nádherným vínům. Toto víno dokvášelo a zrálo na kvasnicích ve velkém sudu, což mu umožnilo dosáhnout výrazného charakteru. Projevuje se výraznou vůní citrusů, rakytníkové šťávy a sušených bylin a pokračuje v široké chuti s pevnou kyselinkou a dlouhou minerální dochutí,“ komentuje úspěch vína sklepmistr Zbyněk Žiška.

Zážitkový program pro veřejnost, na kterém si mohou návštěvníci, kteří přijíždějí z mnoha koutů republiky a výrobu vína neznají, vyzkoušet zpracovávání hroznů. Na zámecké terase u Udírenské věže předvede vinařství Sedlecká vína ukázky z tradičního postupu zpracování hroznů na ručním mlýnku a pomocí mechanického lisu. Čerstvě vylisovaný hroznový mošt se zde bude nabízet k ochutnání i koupi.

Velké oblibě se těší tradiční rodinná soutěž „Po stopách vinaře“, která zájemce seznámí s prací a životem vinaře. I v dalších částech zámku včetně zámecké zahrady jsou pro účastníky akce připraveny degustace Vinařství Vinofol, Víno Marcinčák nebo Víno Mikulov Sommelier Club & Vinařství Pavlov.

Letošní novinkou je panelová diskuze nazvaná „Cesta vína naším životem“, která probíhá v sobotu v Gajdošově sále. Patřit bude čtyřem významným osobnostem. Na téma Víno a věda, společnost, zdraví a ekonomika budou s moderátorem Liborem Nazarčukem diskutovat psychiatr Cyril Höschl, ekonom Martin Slaný, enolog a vedoucí Ústavu vinohradnictví a vinařství na MENDELU v Lednici Mojmír Baroň a sociolog Dušan Šimek.

Mnoho vína a burčáku „proteče“ Vinařským městečkem v Kapucínské ulici, kde budou mít návštěvníci také možnost potkat krále Václava IV. i Boha vína Bakcha, kteří budou žehnat moravským vinařům k dobré úrodě. K vínu patří i vynikající moravská gastronomie a tu nabídne řada stánků na Náměstí, ale i restaurace, kavárny a vinotéky v bočních uličkách po celém Mikulově.

Hlavní produkční akce Irma Konešová závěrem připomíná: „Až do konce srpna se vstupenky na třídenní program vinobraní prodávají za zvýhodněnou cenu za 600 Kč. Na začátku září a na místě v pokladně pak za 700 Kč. Veškeré potřebné informace o vstupenkách, dopravě, parkování nebo ubytování najdete na webových stránkách palavske-vinobrani.cz i na našem Facebooku.“


Související články: