Předpremiéry i hity představí Festival francouzského filmu

Praha/Brno, 7. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Komedii Oui, šéfe! s Jeanem Renem, Zlatou palmou ověnčené drama Michaela Hanekeho nebo nový snímek Kuře na švestkách autorů veleúspěšného Persepolisu uvede 15. ročník Festivalu francouzského filmu. Ten se bude konat od 22. do 28. 11. v Praze, Brně a Českých Budějovicích.

Film-a-klapka-01

Festival ve čtvrtek zahájí zvláštní uvedení snímku Clauda Millera s názvem Thérèse Desqueyroux, kterým pořadatelé vzdají hold tomuto významnému tvůrci, jenž letos v dubnu zemřel. V hlavních rolích historického dramatu a posledního režisérova počinu se představí Audrey Tautou, Gilles Lellouche a Anaïs Demoustier.

Největší pozornost bude jistě patřit filmovým předpremiérám, kterých festival uvede celkem deset. V čele stojí letošní Zlatou palmou z Cannes oceněné drama Láska režiséra Michaela Hanekeho, který vypráví příběh stárnoucího manželského páru, jež spojuje láska k hudbě. Tématem stáří se zabývá i další novinka, film Stéphana Robelina Co kdybychom žili společně? Starší paní, která se na stará kolena rozhodne radikálně změnit své zaměstnání, představí sociální komedie režiséra Jérôma Enrika s názvem Hašišbába.

Na dvojici Benoît Magimel - Audrey Tautou se mohou diváci těšit v rodinném dramatu Proti větru, Jean Reno zase exceluje v komedii z kulinářského prostředí Oui, šéfe! Snímek Z prezidentské kuchyně rovněž vypráví příběh kuchařky, konkrétně kuchařky prezidenta François Mitterranda. Naopak názvem Kuře na švestkách by se diváci neměli nechat zmást, jde o nejnovější počin Marjane Satrapi a Vincenta Paronnauda, tvůrců slavného animovaného snímku Persepolis. Nyní dvojice vytvořila hrané drama vyprávějící o teheránském hudebníkovi, který poté, co ztratí své nenahraditelné housle, ztrácí i chuť do života a rozhodne se ulehnout a zemřít. Během čekání na smrt se ale propadá do snů, vzpomínek i budoucnosti.

Své snímky přijedou osobně uvést režiséři Pierre Schöller (snímek Ministr), Daniel Cohen (Oui, šéfe!) a Stéphane Robelin (Co kdybychom žili společně?). Dalším potvrzeným hostem je ještě Renaud Cohen, autor snímku Kdybych nevyhrál Zlatou palmu v Cannes, jenž se s dalšími šesti u nás doposud neuvedenými snímky, které českým divákům vybrali filmoví kritici, utká o Cenu diváků.

"V rámci našeho patnáctiletého jubilea jsme se letos rozhodli oslavit také jubileum Alaina Resnaise, který letos oslavil své devadesátiny," řekla Anna Mitéran z Francouzského institutu. Pocta Alainu Resnaisovi připomene kultovní snímky Hirošima, má láska, Loni v Marienbadu, tři krátkometrážní filmy Guernica, Také sochy umírají, Noc a mlha a osm celovečerních filmů, mezi kterými nebude chybět ani poslední Resnaisův film z letošní hlavní soutěže canneského festivalu s názvem Ještě jste nic neviděli.

"Jako každý rok již tradičně uvádíme také večer krátkých filmů, na kterém letos představíme sedm krátkometrážních filmů. Osobně přijede do Prahy svůj snímek představit autorka filmu Co ti můžu přát před bojem? Sofia Babluani, stejně jako režisér Lewis-Martin Soucy, který uvede film Prodám mluvícího psa, cena 10 Euro," dodala Anna Mitéran.

Letošní novinkou je prezentace filmů studentů FAMU, kteří se svými snímky probojovali na festival v Cannes.

V loňském roce zavítalo na Festival francouzského filmu téměř 18 tisíc diváků. "Z toho 13 tisíc jsme nasčítali jen za Prahu. Je však nutno připomenout, že loni se festival konal v osmi regionálních městech, letos to bude jen ve dvou," připomněla Anna Mitéran.

Tereza Veselá

Související články: