Filmová přehlídka VISIONS OF LIGHT odhaluje prostor mezi beznadějí a radostí

Brno, 26. října 2012 – Ve dnech 1. - 3. listopadu se v brněnském kině ART již pošesté uskuteční unikátní filmová přehlídka VISIONS OF LIGHT. Dramaturgie tohoto festivalu nabídne filmovým „fajnšmekrům“ příležitost zhlédnout dalších devět skvostů z klenotnice světové kinematografie, které zatím českému divákovi z různých důvodů zůstaly utajeny. Všechny uvedené snímky se vyznačují vysokou uměleckou hodnotou, originalitou a vizuální působivostí.

visions-of-light

Přehlídka VISIONS OF LIGHT si v minulých letech získala své příznivce nejen díky pozoruhodné dramaturgii a originálním lektorským úvodům ke všem uvedeným filmům, ale také díky neopakovatelné atmosféře, kterou každoročně vytváří dva vášniví filmoví nadšenci - organizátoři této přehlídky Petr Šoupal a Duncan Hendy.

„Naším cílem je stejně jako v minulých letech projekce filmů, jejichž obsahová i formální podoba předstihla dobu svého vzniku, má stálou platnost a jejich tvůrci se přes leckdy původní odmítání stali klasiky a ikonami. Stále se také snažíme, aby se jednalo o filmy, jež nebyly v České republice z nejrůznějších důvodů v minulosti promítány a nebo se tak stalo okrajově, případně před dlouhou dobou. Umělci jako D. W. Griffith, Fritz Lang, John Huston, Wim Wenders nebo Werner Herzog nešli ve svých kariérách jednoduchou a běžnou cestou průměru, stejně jako jí nešla anglická zpěvačka PJ Harvey. A tomu odpovídají i filmy, v nichž se objevují. Jsou inteligentní, ojedinělé a fascinující,“ říká Petr Šoupal, první z organizátorů projektu.

„Výběr titulů nebývá nikdy snadný. V pokladnici kinematografie se skrývá mnoho klenotů zapadaných prachem, ne všechny ale vyhovují tématu letošního ročníku. A jaké že je téma? Snad beznaděj? Snad radost? Copak mohou existovat jedna bez druhé. Tak jako se z ticha vynoří zvuk, zanechá v nás dojem, probudí vize, aby se opět rozplynul v bezhlesné nicotě, tak se skrze obraz na filmovém plátně pozorný divák učí chápat svět kolem i sám sebe. Vkročte beze strachu do světa mihotavých stínů, otevřete svou mysl bez předsudků osudům filmových hrdinů, nesuďte, ale posuzujte, nechte své smysly a emoce, aby vám ukázaly pravou cestu. Film je hlubokomyslná a dobrodružná výprava do lidské mysli. Tak vyrazte, vnímejte a hlavně… bavte se!“ – dodává druhý z tandemu organizátorů projektu Duncan Hendy.

Přehlídka bude zahájena ve čtvrtek 1. listopadu v 17:00 hod. filmem režiséra D. W. Griffitha z roku 1919 – Zlomený květ. Celkově bude uvedeno devět pozoruhodných filmových snímků různých žánrů, které se budou promítat každý den od 17., 19. a 22. hodiny. Závěrečným filmem přehlídky bude filmové zpracování hudebního alba PJ Harvey – Let England Shake, které bude uvedeno v sobotu 3. listopadu ve 22:00 hod. Vstupenky budou k dostání v pokladně kina ART na Cihlářské 19 v Brně za jednotnou cenu 90,- Kč. Součástí festivalu bude tradičně i tematická výstava filmových plakátů. Bližší informace o programu přehlídky včetně popisů obsahu jednotlivých uváděných filmů najdete na www.visionsoflight.cz

Program filmové přehlídky VISIONS OF LIGHT 2012:

čtvrtek 1. listopadu
·    17:00 - Zlomený květ / Broken Blossoms, 1919, režie D. W. Griffith
·    19:00 - Šarlatová ulice / Scarlet Street, 1945, režie Fritz Lang
·    22:00 - Poraž ďábla / Beat The Devil, 1954, režie John Huston

pátek 2. listopadu
·    17:00 - Alice ve městech / Alice in Cities, 1974, režie Wim Wenders
·    19:00 - Písečná žena / Woman in Dunes, 1964, režie Hiroshi Teshigahara
·    22:00 - Stroszek , 1977, režie Werner Herzog

sobota 3. listopadu
·    17:00 - Právě teď / Meantime, 1984, režie Mike Leigh
·    19:00 - Nepijte vodu / Don´t drink the Water, 1994, režie Woody Allen
·    22:00 - PJ Harvey: Let England Shake, 2011, režie Seamus Murphy

(red)


Související články: