Fléda přivítá první ročník předávání Hudebních cen Vinyla

Brno, 9. března 2012 – Klub Fléda bude v sobotu 10. března hostit slavnostní vyhlášení prvního ročníku Hudebních cen Vinyla. Organizátoři přitom akci nepojali jen jako událost pro odbornou veřejnost. Předávání cen je naopak koncipováno jako oslava hudby a vystoupí na něm kapely Please the Trees, Gurun Gurun, WWW a Kittchen. Účastníci během večera pokřtí limitovanou edici vinylu, na který jednou skladbou přispěli všichni nominovaní. O udílení cen informoval Ivo Pezlar z hudebního klubu Fléda.

vinyla_obal

„Slavnostní večer a vyhlášení chceme pojmout jako oslavu hudby v tom nejobecnějším slova smyslu. Podoba klubového večera kombinující několik koncertů s ceremoniálem slavnostního předání cen nám přijde z tohoto pohledu nejlepší," říká za pořadatele Hudebních cen Vinyla Pavel Uretšlégr. Ocenění chce vytvořit důstojný ekvivalent uměleckých cen, jež v jiných oborech už po léta existují.

Během večera postupně odehrají koncerty Please the Trees, Gurun Gurun, WWW a Kittchen. „Naší snahou bylo, aby se v dramaturgii vedle osvědčených jmen objevili i méně známí interpreti a proto jsme rádi, že se nám podařilo dohodnout vystoupení skupiny Gurun Gurun a sólového projektu Kittchen," upřesňuje dramaturgii slavnostního večera Uretšlégr.

Předání cen se uskuteční ve zhruba dvacetiminutovém bloku, který budou moderovat hudební publicisté Aleš Stuchlý a Karel Veselý. Během vyhlášení proběhne i křest vinylu, který obsahuje po jednom tracku od všech nominovaných (tedy z kategorií Deska roku a Objev roku). Autorem obalu desky je výtvarník Josef Bolf. Vinyl je zároveň oceněním pro vítěze – desky, které se budou předávat jako ocenění, Josef Bolf navíc autorsky dotvoří. Autorkou grafické úpravy obalu vinylu je pak brněnská umělkyně Pavla Kačírková.

„Snažili jsme se vymyslet ocenění, které má nějaký smysl a význam i po odeznění potlesku – nejen pro nominované, ale i pro fanoušky hudby. Vinyl se skladbami nominovaných a obal od výtvarníka má symbolicky propojit dva umělecké žánry, které se zejména v poslední době výrazně prolínají a ovlivňují. Rádi bychom tímto založili tradici a speciální výběr, který bude reprezentovat zajímavé tendence v české hudbě za uplynulý rok, bychom chtěli vydávat každoročně," vysvětluje za pořadatele Tomáš Grombíř.

Udílení cen se uskuteční v brněnském klubu Fléda, který je také partnerem slavnostního večera. „Stalo se běžným zvykem a předsudkem pohlížet na mimopražské akce jako na cosi druhořadého. Seznam nominovaných však jasně ukazuje, že Praha zdaleka není jediným kulturním centrem, a třeba Objev a Počin jsou všechno mimopražské záležitosti. Z jiných uměleckých cen je nám nejbližší Cena Jindřicha Chalupeckého, kde se původně vyhlášení střídalo mezi Prahou a Brnem a pravděpodobně se tradice opět obnoví. Letos jsme se rozhodli pro Flédu, protože nám vyšla maximálně vstříc, splnila požadavek reprezentativního prostoru a hlavně disponuje dvěmi scénami, což nám umožnilo sestavit pestrý program," vysvětluje Uretšlégr.

Hudební cenu Vinyla iniciovalo a produkčně zajišťuje občanské sdružení Goliart, zastoupené Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. Na konceptu ceny spolupracuje Rada ceny Vinyla ve složení Pavel Klusák (Lidové noviny), Antonín Kocábek (Týden), Karel Veselý (aktualne.cz), Jiří Špičák (ČRo Radio Wave). Základní cena vstupenky na slavnostní večer činí v předprodeji 180,- Kč, pro studenty pak 150,- Kč. Program začíná od 20:00 hod.

Nominace Hudební ceny Vinyla 2011

Deska roku

 • Bonus – Náměstí míru (Starcastic records)
 • B4 – Didaktik Nation Legendary Rock (Polí5)
 • Čoko voko – Hudba (Mamka label)
 • Floex – Zorya (Minority records)
 • Hugo Toxxx – Legální drogy / Ilegální kecy (Hypno 808)

Objev roku

 • Fiordmoss
 • Optical Frameworks
 • Kittchen

Počin roku

 • Promotérské aktivity agentury Bumbum Satori
 • Festival Colours of Ostrava
 • Festival Creepy Teepee

(red), foto: Josef Bolf


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
192021232425
26272829   
Nejbližší akce

Žádné události