Legendy disentu podpoří studenty v boji proti novele vysokoškolského zákona

Brno, 3. března 2012 (MEDIAFAX) - Petruška Šustrová, Dáša Vokatá, František Rudl a Jiří Jelínek, legendy českého protikomunistického undergroundu, přijedou v sobotu večer do Brna podpořit univerzitní studenty v jejich protestech proti připravované vládní novele vysokoškolského zákona. Čtyři osobnosti spojené s bojem proti komunistickému režimu předstoupí před publikum v 17 hodin v kavárně Kunštátská trojka na Dominikánském náměstí. Součástí večera bude koncert Dáši Vokaté a následná diskuse

dasa_vokata

Dáša Vokatá, undergroundová písničkářka přezdívaná česká Janis Joplin, strávila posledních 20 let po boku Ivana Martina Magora Jirouse. Na saxofon ji doprovodí Jiří Jelínek, člen kapel Psí vojáci a Garáž. Hlavní pěvecká hvězda večera, Dáša Vokatá, se v Brně objevila naposledy na podzim, tehdy ještě po boku Jirouse. Akce tak bude kromě jiného i tichou pietou básníkovi, vzpomínat se ale bude také na prezidenta a disidenta Václava Havla.

Po koncertě předpokládají organizátoři diskusi, do které se mají zapojit mimo dvou zmiňovaných muzikantů také známá česká disidentka a novinářka Petruška Šustrová a signatář Charty 77 František Rudl. Debatu bude moderovat Milan Štefanec z občanského sdružení Nesehnutí.

Podle Václava Drozda z iniciativy Brno za svobodné vysoké školy se bude mluvit především o studentských životech jednotlivých aktérů a paralelách mezi hnutím v komunismu a současnosti. "Vystupující chtějí divákům předat také apel, aby ve svých snahách nepolevovali a dále se vyjadřovali k drásavým problémům, které se v současnosti objevují," řekl Drozd.

Brněnský výjezd legend undergroundu má podle pořadatelů večírku "obrovský symbolický význam". Studenti se totiž domnívají, že hledat drobné paralely mezi zmíněnými antikomunisty a jimi je na místě. "Týden neklidu, který právě končí, je totiž pouze začátkem snah o reformu české, doposud tolik pasivní a na vysokých postech prohnilé, společnosti. Ve svých snahách nepolevíme," řekla členka iniciativy Brno za svobodné vysoké školy Jana Baierová.

Jiří Nováček, foto: Dáša Vokatá a Ivan Martin Jirous, zdroj: dasavokata.cz

Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události