Architektonické stezky provedou turisty brněnským funkcionalismem

Brno, 14. září 2011 (MEDIAFAX) - Speciální síť architektonických stezek mapujících nejvýznamější funkcionalistické stavby Brna připravili pro turisty odborníci z brněnského magistrátu a Domu umění. Ve středu to řekl primátor Roman Onderka (ČSSD).

Tugendhat

"Stezka umožní veřejnosti úplné poznání brněnských funkcionalistických staveb, jež jsou jedinečným příspěvkem k dějinám světové architektury," řekl Onderka.

V rámci projektu vznikne podle primátora variabilní síť tras spojující jednotlivé objekty a mapující stavební produkci architektů či jednotlivých městských částí. "Stezky budou přístupné díky mapám v tištěné i elektronické formě a značení jednotlivých domů. Na internetových stránkách pak zájemci najdou podrobné informace ke stavbám, jejich fotografie a životopisy architektů formou textů a komprimovaných zvukových nahrávek ke stažení," řekl primátor.

Jednotlivé stezky radnice detailně představí i prostřednictvím tištěné publikace. "S mapou či průvodcem v ruce nebo se sluchátky na uších tak bude moci kdokoliv objevovat tento dosud nepříliš viditelný potenciál města Brna," prohlásil Onderka s tím, že uvedení projektu do života by se mělo uskutečnit ještě do konce roku.

V Brně ve dvacátých a třicátých letech 20. století díky činnosti mladých architektů a otevřenému přístupu tehdejšího vedení města vzniklo množství staveb odrážejících pokrokové architektonické, urbanistické a sociální myšlenky evropské avantgardy. "Brněnské architektonické stezky budou toto jedinečné bohatství zpřístupňovat nejen obyvatelům města, ale i zájemcům o architekturu z celého světa," domnívá se Onderka.

 

Jiří Nováček, foto: Vila Tugendhat

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události