O Vánocích zardousil v Brně bytného své kamarádky, odsedí si 13 let

Brno, 4. května 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský krajský soud poslal v pátek na 13 let do vězení jedenačtyřicetiletého Jiřího Srnce, který loni o Vánocích zardousil Miroslava Kuvika, bytného své kamarádky Andrey Bendové. Ženu, která pomáhala vrahovi v odklízení těla, potrestal soud dvěma lety vězení podmínečně odloženými na pět let. Bývalému kuchaři Srncovi hrozilo za vraždu až 18 let za mřížemi. Státní zástupkyně Ludmila Doležalová však navrhla pro Srnce trest v polovině zákonné trestní sazby a soudkyně Dana Kancírová její návrh akceptovala.

Soud-kladivko-02

Srncův obhájce naopak požadoval změnu právní kvalifikace z vraždy na zabití. Soudkyni se snažil přesvědčit, že se jeho klient při opilecké rvačce bránil útokům Miroslava Kuvika a odnesl si šrámy a otlaky na krku. Právník zároveň upozornil na skutečnost, že Kuvik byl v minulosti ve vězení za loupežné přepadení banky, ve které dělal předtím ostrahu. Mrtvý muž měl podle Srncova obhájce sklony k násilí. Argumenty obhajoby ale soud nepřesvědčily.

Srnec loni 25. prosince udusil v Brně čtyřiačtyřicetiletého Kuvika. Jeho tělo odvezl do lesa a zapálil. Andrea Bendová, matka 18měsíčního syna, byla ohrožena čtyřletým vězením. Soud však ženu odsoudil k dvouletému vězení, které podmínečně odložil na pět let.

Motivem vraždy byla s největší pravděpodobností Srncova žárlivost vůči Kuvikovi. Bendová dříve při výslechu řekla, že i s malým synem přijala po rozchodu s druhem nabídku Kuvika k podnájmu, muž si však na ní brzy vynutil pohlavní styk. Srnec, který přišel o Vánocích k Bendové na návštěvu, se své kamarádky zastal, po roztržce pak v opilecké rvačce Kuvika zardousil. Ve tři ráno pak žena, kvůli které konflikt vznikl, pomohla naložit Srncovi mrtvolu do auta. Obžalovaný pak s tělem odjel do lesa, kde nedaleko Podolí u Brna Kuvika zapálil. Chtěl tím zahladit stopy.

"Dva dny nato jsme ohlásili oba na policejní stanici v Židenicích zmizení pana Kuvika. Mysleli jsme si, že to bude nejlepší řešení," řekla u soudu Bendová. Policie ale záhy zjistila, že oba lžou. Bendová se pak během přípravného líčení k spolupráci na úklidu mrtvého domácího doznala, Srnec přiznal vinu jen částečně. "Jen jsem se bránil útoku bytného," řekl u soudu.

Rozsudek nad vrahem ještě není pravomocný. Srnec se po vynesení rozsudku proti verdiktu odvolal, Bendová naproti tomu trest přijala. Státní zástupkyně se k vyneseným trestům nevyjádřila a ponechala si zákonnou lhůtu k jejich prostudování.

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...