Soud potvrdil za podvody podmínku brněnským expolicistům Almásymu a Veleckému

Brno, 13. března 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně v úterý potvrdil loňský říjnový verdikt brněnského městského soudu v případu bývalého detektiva jihomoravské hospodářské kriminálky Romana Veleckého a expolicisty Miloše Almásyho. Oba muži dostali za podvod podmínku. Almásymu zůstalo dvouleté vězení odložené na pět let, Veleckému 15 měsíců s odkladem na tři roky.

Kromě podmíněných trestů musí Almásy zaplatit pokutu 200 tisíc korun a musí se spolu s komplicem podílet i na zaplacení dalších 270 tisíc korun, které půjdou na konto podvedené klientky Věry Koudelkové. "Sto padesát tisíc korun musí zaplatit sám Almásy a sto dvacet tisíc korun společně s Romanem Veleckým," upřesnila už dříve mluvčí soudu Městského soudu Brno Gabriela Stočková.

Almásy, který po odchodu z policie pracoval jako advokátní koncipient, podle obžaloby sliboval Koudelkové za úplatek 270 tisíc korun, že ve dvou případech ovlivní vyšetřování kauz na brněnské hospodářské kriminálce v její prospěch.

Almásyho, jenž je kromě jiného i významným členem nedávno pozatýkaného Toflova gangu policejních vyděračů, si Koudelková najala jako advokáta, aby ji zastupoval jako obžalovanou z úvěrového podvodu. Muž jí řekl, že za 270 tisíc korun dokáže výsledek vyšetřování ovlivnit v její prospěch, což však neudělal. Žena proto případ oznámila policii.

V případu figuroval i někdejší detektiv hospodářské kriminálky Roman Velecký. Ten podle žalobce s Almásym spolupracoval při přesvědčování ženy o nutnosti poskytnout úplatek. Agentura Mediafax z dobře informovaného zdroje zjistila, že Velecký měl údajně Almásymu dohazovat problematické klienty, od kterých pak jeho kumpán inkasoval peníze za slib ovlivnění vyšetřování kauz.

V případech údajného podvodného ovlivňování vyšetřování některých kauz měla být podle informací Mediafaxu původně zapletena ještě jedna vyšetřovatelka brněnské hospodářské kriminálky. Proti ní však detektivové nenašli tolik důkazů, aby ji mohli obvinit a postavit před soud.

Případ přímo nesouvisel s více jak desetiletým řáděním takzvaného Toflova gangu. Podle vyšetřovatelů by však mohl pomoct poodhalit praktiky, jaké vloni pozatýkané zločinné spolčení jihomoravských policistů při vydírání svých obětí z řad podnikatelů nebo politiků používalo.

Lenka Horáková

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit