Boris Ingr půjde za vraždu Simony Monyové na 15 let do vězení

Brno, 29. února 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně poslal ve středu Borise Ingra (46) za vraždu manželky a spisovatelky Simony Monyové (+44) na 15 let do věznice se zvýšenou ostrahou. Muž ženu ubodal loni 3. srpna v rodinném domě v Brně-Obřanech. Verdikt vynesla soudkyně Dana Kancírová. "Obžalovaný je vinný tím, že poškozenou úmyslně usmrtil. V jeho neprospěch mluví to, že útočil s fyzickou převahou a připravil nezletilého syna nejen o matku, ale také o otce. Soud však přihlédl k lítosti obžalovaného nad nenapravitelným následkem jeho činu a dosavadní trestní bezúhonnosti," řekla soudkyně.

Soud-kladivko-01

Podle ní právní zástupce Ingra stavěl obhajobu na tom, že nelze přesně určit, co se stalo, kdo byl útočníkem a kdo se bránil. "Obhajoba tvrdí, že výpadek paměti obžalovaného není účelový. Z nahrávky telefonátuna záchrannou službu je však zřejmé, že muž, jenž uvedl jméno Boris, přivolal pomoc k ženě, která měla být na pokraji smrti. Přesně popsal její zranění a na otázku, kdo ji pobodal, odpověděl - já," zdůraznila Kancírová.

Jak dodala, přivolaným zdravotníkům Ingr při příjezdu k domu řekl, že uvnitř nikdo není. "Byl orientovaný a nepotvrdilo se u něj podezření na otřes mozku. Až v sanitce řekl posádce, že má jít pomoct jeho manželce, že to pokazil a ublížil jí," uvedla soudkyně s tím, že kdyby se muž bránil útoku ženy, jak tvrdí obhajoba, měl by na rukách mnohé rány od nože, což však nebylo zjištěno. "Znalecké posudky dokázaly, že v sebeobraně nejednal. Sám v sobě si však vytvořil omluvu, kvůli které by na něj okolí nenahlíželo špatně," vysvětlila Kancírová.

I když měl muž v sobě alkohol, věděl, co dělá. "Měl sice jedno promile, ale jeho rozpoznávací schopnosti byly zachované, jednal ve stavu příčetnosti," řekla.

Ingr musí také pozůstalým zaplatit odškodné v celkové výši okolo 2,5 milionu korun, přičemž nejmladšímu nezletilému synovi soud uznal nad rámec ke 240 tisícům, které dostanou i jeho dva bratři, také milion korun navíc. "Uznáním milionu korun nezletilému soud učinil naprosto průlomové rozhodnutí. Za svoji praxi jsem se s tím ještě nesetkala. A nejenže dostane peníze, ale bylo uznáno a konstatováno, že tím, že přišel nejen o matku, ale také o potrestaného otce, byla snížena jeho společenská prestiž," řekla Mediafaxu státní zástupkyně Iveta Eichlerová s tím, že verdikt soudu o vině a trestu akceptuje.

Jiného názoru je obhájce Miroslav Klusáček. "Klient se chce odvolat, protože není nade vší pochybnost jasné, jak se celá věc stala. A domnívám se, že trest je nepřiměřeně přísný," uvedl Klusáček.

Rozsudku přihlížel také otec zavražděné Gustav Urbánek. "Jsem spokojený, protože sazbu 15 let jsem považoval za minimální. Po dvou třetinách jej pustí. Vnukovi je dnes sedm let, za deset let mu bude 17, tak snad už bude mít takový rozum, že bude otce ignorovat," sdělil Mediafaxu Urbánek.

Ingrovi hrozilo až 18 let vězení. Eichlerová pro něj navrhovala trest v první polovině trestní sazby, Klusáček naopak žádal zproštění obžaloby.

Ingr minulý týden během závěrečné řeči vyjádřil lítost nad tím, co se stalo. "Přišel jsem o podstatu života. Děti přišly o matku, bratr o sestru, rodiče o dceru. Nedá se to v ničem napravit. Největší lítost cítím ze smrti milovaného člověka," uvedl.

Vražda se stala loni 3. srpna kolem 22. hodiny v rodinném domě v Brně-Obřanech. Muž ženě po rozepři zasadil řadu ran kuchyňským nožem do oka, hlavy, hrudníku, těla a rukou. Napadené nepomohli ani přivolaní záchranáři.

Rozsudek nenabyl právní moci. Státní zástupkyně se k rozsudku nevyjádřila. Obhajoba se na místě odvolala.

Lenka Horáková, Jiří Nováček

Související články: