Manžel spisovatelky Monyové pil léta alkohol a bral antidepresiva

Brno, 15. února 2012 (MEDIAFAX) - Šestačtyřicetiletý Boris Ingr, obžalovaný z vraždy své manželky a spisovatelky Simony Ingrové-Monyové (+44) je podle všeho dlouhodobý alkoholik. Vyplynulo to z jeho středeční výpovědi u Krajského soudu v Brně, kde muž čelí hrozbě osmnáctiletého vězení. Nakladatel románů své ženy přiznal, že popíjel během většiny svého života. "Začal jsem už při studiích, dělal jsem pak kulisáka, tam se popíjelo. S první manželkou jsme měli hospodu, tak tam také. Omezil jsem pití při práci kameramana, tam to šlo jen občas," řekl.

monyova2

Alkohol prý popíjel proto, aby se uvolnil. "Do němoty jsem se ale neopíjel," řekl. Že by měl s alkoholem vážné problémy, však nepřipustil. Ingr, který se několikrát pokusil o sebevraždu, navštěvoval psychiatry a psychology. Lékař mu předepsal lexaurin, lék na uklidnění. Odborník na léčbu závislostí mu pak ordinoval antabus, což je lék, na který se nesmí pít alkohol. "Nebyla to asi pravda, dokázal jsem na něj vypít i litr whisky," řekl.

Ingr podle svých slov chtěl před vraždou absolvovat psychoterapii. "Chtěl jsem, aby mi lékař stanovil nějakou diagnózu. Aby našla manželka odpověď na naše manželské krize," řekl. "Moje žena totiž věřila lékařům, co oni řekli, považovala za dané," dodal.

Šestačtyřicetiletý Boris Ingr, obžalovaný z vraždy své manželky a spisovatelky Simony Ingrové-Monyové (+44), je podle všeho dlouhodobý alkoholik. Vyplynulo to z jeho středeční výpovědi u Krajského soudu v Brně, kde muž čelí hrozbě osmnáctiletého vězení.

Boris Ingr stojí před krajským soudem v Brně, kde se zodpovídá z vraždy své ženy. Během své dvouhodinové výpovědi řekl, že si na průběh osudného večera nepamatuje. Ingr podle obžaloby svoji manželku ubodal v Brně-Obřanech 3. srpna 2010.

Lékařka záchranné služby, která u zraněného Ingra zasahovala, před soudem uvedla, že zraněný muž posádce sanitky říkal, že nemají zachraňovat jeho, ale jeho ženu. Je proto pravděpodobné, že o pobodání manželky navzdory své výpovědi věděl. "Lidská paměť se dá úžasně manipulovat. Není možné proto říci, zda si muž na celou událost pamatuje," řekla lékařka.

Chůva syna Ingrových Gabriela Ondrášková před soudem řekla, že je přesvědčená, že Ingr ženu zabil. V době incidentu byla totiž v domě v Obřanech. "Paní Monyová mi přivedla syna dolů, abych ho hlídala po jejich hádce. Pan Ingr po ní totiž skočil z okna," řekla. Poté se ale Ingr vrátil nahoru. "V ložnici jsem nebyla, hádku jsem však slyšela," řekla chůva chlapce a kamarádka zesnulé spisovatelky.

Proces vede soudkyně Dana Kancírová, která naplánovala hlavní líčení na řadu dní. Před soud přijdou vypovídat rodinní příslušníci a lidé, kteří oba manžele znali. Důležité slovo budou mít i znalci a psychologové. Mezi svědky bude s největší pravděpodobností i nezletilý syn manželů. Jeho výpověď však bude neveřejná.

Proces by měl skončit 22. února. Pokud soud uzná Ingra vinným, hrozí mu až 18 let vězení. Není však vyloučeno ani jeho zproštění z důvodu možné Ingrovy duševní poruchy nebo nepříčetnosti. Brněnský krajský soud takové kauzy ostatně absolvoval. Před devíti lety byla například zproštěna kvůli nepříčetnosti viny studentka medicíny Patricie Odleváková, která pod vlivem prášků ubodala na kolejích svoji spolubydlící Danielu Taslerovou. Bez trestu vyvázla i žena, která v náhlém pominutí smyslů v roce 2009 ubodala v Blatnici pod svatým Antonínkem své dvě malé děti.

Jiří Nováček, foto: Simona Monyová

Související články: