Ingr by měl jít za vraždu Monyové na 10 až 14 let do vězení

Brno, 22. února 2012 (MEDIAFAX) – Trest mezi 10 až 14 lety ve věznici se zvýšenou ostrahou navrhla ve středu státní zástupkyně Iveta Eichlerová pro Borise Ingra (46), který se u Krajského soudu v Brně zpovídá z vraždy své manželky, spisovatelky Simony Monyové. "Obžalovanému byla trestná činnost prokázaná. Vyplývá to hned z několika důkazů. Z jeho telefonu volal na linku 155 muž, který se představil jako Boris. Popsal situaci, která se stala, což jsme mohli slyšet ze záznamu telefonního hovoru. Podle výpovědi svědků nebyl v domě nikdo jiný než oběť a obžalovaný. Ze znaleckého posudku vyplynulo, že zranění si poškozená nemohla způsobit sama," řekla Eichlerová.

Soud-kladivko-03

Státní zástupkyně zároveň zpochybnila Ingrovu výpověď, že si nic nepamatuje. "Nejsem oprávněná se vyjadřovat k obhajobě obžalovaného, ale podle mě je výpověď účelová," uvedla. Jak dodala, ze znaleckého posudku z oboru psychiatrie je zřejmé, že v době činu Ingr netrpěl duševní poruchou ani chorobou. "Jednání se dopustil v mírné opilosti, což však nemělo vlil na vymizení ovládacích a rozpoznávacích schopností. Z výsledků z toxikologie měl po činu jedno promile alkoholu. Podle výpovědi zasahující lékařky se obžalovaný choval normálně a byl orientovaný. Jeho vyjadřování nevykazovalo žádné anomálie," zdůraznila státní zástupkyně, která navrhla trest v první polovině zákonné sazby. Zákon za vraždu ukládá 10 až 18 let vězení.

Ingrův obhájce Miroslav Klusáček navrhl v závěrečné řeči soudu zproštění obžaloby. "Bylo by lepší, kdyby si klient všechno pamatoval a obhajoba by se mohla o něco opřít. My nemůžeme nic vyvrátit, ale na základě dokazování nelze přesně říct, co se osudného dne stalo a zda to bylo tak, jak je popsáno v obžalobě," řekl Klusáček. Ten také upozornil na to, že ani záznam z telefonátu na linku 155 nedokazuje, že se stala vražda. "Klient mohl poškozenou pobodat i v sebeobraně. Potom ale nevím, jakým jiným způsobem by mohl situaci popsat záchranářům," dodal.

Obžalovaný v závěru vyjádřil lítost nad tím, co se stalo. "Přišel jsem o podstatu života. Děti přišly o matku, bratr o sestru, rodiče o dceru. Nedá se to v ničem napravit. Největší lítost cítím ze smrti milovaného člověka," uvedl Ingr. Ingr podle obžaloby svou ženu ubodal 3. srpna kolem 22. hodiny v rodinném domě v Brně-Obřanech.

Lenka Horáková

Související články: