Soud zahájí proces s Ingrem, obžalovaným z vraždy spisovatelky Monyové

Brno, 13. února 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský krajský soud začne ve středu rozplétat případ Borise Ingra, který podle obžaloby loni v srpnu zavraždil svoji manželku, spisovatelku Simonu Ingrovou-Monyovou (+44). Trestnímu senátu bude předsedat soudkyně Dana Kancírová, řekla v pondělí mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Úvodní hlavní líčení začne ve středu v 8.45. Borisi Ingrovi hrozí za vraždu až 18 let vězení. Podle Sedláčkové není jasné, jak dlouho bude proces trvat - během prvního dne hlavního líčení však rozsudek zcela jistě nepadne.

Nuz-od-krve-01

Obžalovaný muž, který byl zároveň i vydavatelem knih své manželky, se podle informací agentury Mediafax k motivu vraždy dosud nevyjádřil. K průběhu vraždy, která se odehrála 4. srpna v rodinném domě Monyové v Brně-Obřanech proto neexistují oficiální informace. Vyšetřující kriminalisté i státní zastupitelství totiž uvalily na případ informační embargo.

Podle informací agentury Mediafax ubodal Monyovou Ingr po předchozí divoké hádce. Manželka se totiž s mužem rozešla a chtěla se s ním i rozvést. Během rozepře Ingr ženu zbil a pak pravděpodobně v afektu ubodal kuchyňským nožem. Spekuluje se, že incidentu mohl být přítomný sedmiletý syn Monyové.

Bývalý kameraman České televize a vydavatel manželčiných románů Ingr pak nějaký čas zůstal v péči lékařů Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích. Po vraždě své ženy se totiž s největší pravděpodobností sám pobodal a dvakrát se pokusil zabít skokem z okna vilky. "Jeho stav byl vážný, avšak stabilizovaný," řekla mluvčí kliniky Anna Mrázová.

Po ženině vraždě zaplavily internetové diskuse zprávy údajných přátel manželského páru, popisující dlouhodobé partnerské neshody. Lidé, jejichž tvrzení ani totožnost nelze ověřit, v nich spekulovali také o mnohaletém fyzickém násilí během soužití dvojice.

Policie v této souvislosti odmítla spekulace, že by měla informace o domácím násilí mezi Ingrem a Monyovou. "V případu se objevily nepravdivé mediální konstrukce. Některá média uvedla podle tvrzení přátel ženy, že zavražděná volala na policii, od které se nedočkala pomoci. Vše jsme prověřovali a v případě ženy jsme nikdy od ní ani od jejích známých nezaregistrovali žádné tísňové volání nebo upozornění," řekla krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Podle ní by policie v případě oznámení zasáhla dříve. "Násilí nemusí oznamovat přímo jeho oběť, ale stačilo jakékoliv upozornění od jejích blízkých, které by policie prověřila," řekla Vedrová s tím, že nic takového se však nestalo. Agentura Mediafax zjistila, že žena nevolala ani na brněnskou městskou policii. Případ nicméně vzhledem k mediální známosti zavražděné spisovatelky rozpoutal v Česku celospolečenskou diskusi o podobách a formách domácího násilí.

Simona Monyová napsala 30 knih a během života se stala jednou z nejprodávanějších českých spisovatelek. Poslední knížky své manželky vydával právě Ingr.

Jiří Nováček

Související články: