ÚS zamítl stížnost řidiče, který poukazoval na nezákonný odběr krve

Brno, 30. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Odběr krve provedený v rámci lékařského vyšetření je možné nadále použít k testu na alkohol i bez souhlasu řidiče, aniž by nastalo porušení zákonu nebo ústavy. Vyplývá to z pátečního rozhodnutí Ústavního soudu, který zamítl stížnost řidiče, který v opilosti způsobil dopravní nehodu.

Na Ústavní soud se obrátil řidič, který v roce 2007 havaroval na Českokrumlovsku a po čelním nárazu skončil v nemocnici, kde mu zjistili přes jedno promile alkoholu. "Muž dostal za ohrožení pod vlivem návykové látky čtyřměsíční vězení s podmíněným odkladem na dobu 18 měsíců. Výši trestu muži nezměnil odvolací soud a neuspěl ani s dovoláním," vysvětlil vedoucí referátu vnějších vztahů Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.

Muž se u soudu oháněl tím, že nedal k odběru krve souhlas kvůli vážnému zdravotnímu stavu, a poukazoval na nezákonnost provedení. "Případ jsme podrobně prozkoumali a dospěli jsme k závěru, že stížnost nebyla důvodná. Odvolací soud naprosto jasně a detailně popsal skutkový stav a právní závěry. Důležitým bodem bylo, že odběr krve byl provedený v rámci lékařského vyšetření kvalifikovanou osobou, a proto takto získaný výsledek nebyl produktem nezákonným nebo z donucení. Proto bylo možné jej použít i dále," zdůraznil Göttinger s tím, že soudy postupovaly v souladu se zákonem i s ústavou.

Podle Göttingera navíc stížnost neměla ani podstatnou ústavní relevanci. "Text dovolání i stížnosti má stejné pasáže, které stěžovatel pouze okopíroval. Proto nám nezbývalo, než stížnost zamítnout," doplnil.

Lenka Horáková

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit