Jedním ze zatčených v kauze Toflova gangu je exdetektiv brněnské kriminálky Velecký

Zatceni-tofluv-gangBrno, 13. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Jedním ze čtyř mužů zatčených v pondělí v Brně v souvislosti s činností tzv. Toflova gangů vyděračů, je bývalý policista Roman Velecký. V úterý to řekl zdroj obeznámený s vyšetřováním. Ostravská pobočka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, která vyšetřování zločinného spolčení brněnských policistů a pracovníků justice dozoruje, uvalila na případ informační embargo, zdroj agentury Mediafax si proto nepřál být jmenován.

Bývalý detektiv jihomoravské hospodářské kriminálky Roman Velecký stál před soudem již v říjnu. Městský soud v Brně jej potrestal patnáctiměsíčním podmíněným vězením za to, že v roce 2009 slíbil spolu s dalším expolicistou Milošem Almásym beztrestnost podnikatelce Věře Koudelkové, obžalované z úvěrového podvodu. Od své klientky přitom požadovali oba bývalí detektivové zhruba půlmilionový úplatek. Případ, za který byli oba muži odsouzeni, přitom podle zdrojů obeznámených s vyšetřováním leccos napovídá o praktikách, kterými členové policejního gangu od roku 1998 do roku 2010 vydírali a zastrašovali jihomoravské podnikatele.

Velecký je jedním ze čtyř mužů údajně napojených na Toflův gang, které policisté pozatýkali v pondělí v Brně.

Tři ze čtyř zadržených budou stíháni na svobodě, pro čtvrtého zatčeného, který je z civilního prostředí, navrhuje státní zástupce vazební stíhání. Kromě Veleckého jsou mezi zatčenými současný kriminalista Roman Procházka a expolicista Stanislav Dobrovolný.

Jediným aktivním zatčeným policistou je detektiv hospodářské kriminálky Brno-město Roman Procházka. O jeho dalším profesním osudu bude rozhodovat v nejbližších hodinách šéf krajského policejního ředitelství Tomáš Kužel. "Ředitel rozhodne o dalším postupu ohledně policisty poté, kdy dostane k prostudování jeho spisový materiál s obviněním," řekla krajská policejní mluvčí Petra Vedrová. Není vyloučeno, že policistu postaví ředitel mimo službu nebo rovnou propustí.

Prvních šest členů gangu pozatýkali policisté začátkem srpna. Byli to hlavně policisté, kteří měli vydírat brněnské podnikatele, jimž nabízeli zastavení smyšleného nebo i skutečného trestního stíhání. Podle vyšetřovatelů mají na svědomí nejméně třicet případů zločinného spolčení, při kterém zastrašovali a vydírali především jihomoravské podnikatele. Dalá tři muže pak zatkli policisté v říjnu. Koncem listopadu přezkoumalo probíhající kauzu Nejvyšší státní zastupitelství a u některých činů nařídilo doplnit dokazování. Díky tomu se pro nedostatek důkazů dostal na svobodu brněnský advokát Oldřich Ševčík. "Nebylo proti němu dost důkazů, proto jsme ho propustili a nařídili vyšetřovatelům doplnit dokazování," řekla tisková tajemnice Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Nyní zadržení čtyři lidé jsou výsledkem třetí fáze operace policejních inspektorů s názvem Asie. Jedním ze zadržených je podle informací Mediafaxu policista, další dva u policejního sboru působili v minulých letech. Bližší informace nemůže inspekce podle mluvčí Radky Sandorové zveřejnit, neboť právo informovat o průběhu stíhání si vyhradil dozorový státní zástupce Martin Brzobohatý. Ten má však do konce týden dovolenou.

V současné době je v souvislosti s jednáním organizované skupiny trestně stíháno celkem 12 lidí pro 30 skutků, upřesnilo na svém webu olomoucké vrchní zastupitelství.

Trestnou činnost této skupiny, rekrutující se především z elitních policistů brněnské hospodářské kriminálky, měl údajně krýt někdejší vysoký funkcionář inspekce ministra vnitra Rudolf Setvák. Další podezření ze zločinného spolčení míří i mezi brněnské právníky či dokonce na některého z jihomoravských státních zástupců i soudců.

Detektivové ÚOOZ jsou přesvědčeni, že gang vyděračů by mohl čítat až 30 lidí a fungovala v něm přísná hierarchie. Podnikatelé museli platit od deseti tisíc korun až po deset milionů korun za to, že neskončí u soudu nebo že jejich mnohdy vykonstruovaný případ skončí odložením. Jiné podnikatele naopak členové gangu chránili proti jejich konkurentům, na které policisté údajně vymýšleli trestní kauzy. Poškozených může být podle vyšetřovatelů i několik desítek lidí, mezi nimi například i bývalý šéf brněnské ODS a první náměstek jihomoravského hejtmana Milan Venclík.

Policejní analytici se však shodují, že fungování brněnského policejního gangu vyděračů je co do závažnosti plně srovnatelné s činností proslulého Berdychova gangu nebo mafie kolem ústeckého konkurzního soudce Jiřího Berky.

Jiří Nováček, Eva Vanácová, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit