Bývalý policista Setvák z brněnského Toflova gangu byl propuštěn z vazby

Ostrava/Brno, 3. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Bývalý policista Rudolf Setvák, obviněný v kauze brněnského Toflova gangu, je na svobodě, pokyn k jeho propuštění z vyšetřovací vazby dal ve čtvrtek vrchní státní zástupce Martin Brzobohatý. Vazební důvody u něj pominuly, informoval Brzobohatý.

"U Setkávka už nejsou důvody vazby, které předpokládá zákon. V jeho případu byla jiná situace než u dalších obviněných, u těch jsme předkládali stížnost Krajskému soudu. U Setváka vazební důvody nejsou," řekl Brzobohatý.

Martin Brzobohatý požadoval u Okresního soudu v Ostravě rozšíření vazebních důvodů o možnost útěku obviněných Eduarda Slaniny, Petra Křipského, Rudolfa Setváka a Zdeňka Olaha. Okresní soud mu nevyhověl a Brzobohatý proto podal stížnost Krajskému soudu v Ostravě. Stížnost se ale na Setváka už nevztahovala. Krajský soud ve středu v neveřejném zasedání o stížnosti ve věci dalších třech obviněných rozhodl, výsledek ale nemůže zveřejnit, dokud ho nedoručí všem protistranám.

Celkem šest obviněných poslal Okresní soud v Ostravě do vazby letos v srpnu. Podle mluvčího soudu Alexandra Dadama soud vyhověl návrhu státního zástupce, protože hrozilo, že by se obžalovaní mohli na svobodě skrývat, uprchnout nebo ovlivňovat svědky. Soud umístil obžalované do vazebních věznic v Ostravě, Olomouci a v Brně. Návrh na vazbu podal státní zástupce pro zvlášť závažný zločin účasti na organizované zločinecké skupině. Obžalovaní jsou dále obviněni z vydírání, zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. Čtyři z nich se proti vazbě odvolali a Okresní soud v Ostravě jim dal zčásti za pravdu a důvod útěku zrušil.

Gang pozatýkali policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Razii předcházelo několikaměsíční vyšetřování, které odstartovalo svědectví bývalé konkurzní správkyně Zbrojovky Brno Ilony Strmiskové. Ta je momentálně ve vězení za zpronevěru a krácení daně. Policisté zatkli nejprve šest a poté ještě tři lidi. Jsou mezi nimi bývalí pracovníci brněnské hospodářské kriminálky i policejní inspekce.

Vedoucím gangu, který má pravděpodobně na svědomí až třicítku korupčních kauz, měl údajně být bývalý pracovník jihomoravské hospodářské kriminální policie Michal Tofl. Toho loni v Brně zastřelil zatím neznámý pachatel.

Ivana Gracková

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit