Tři zadržení v Brně v souvislosti s gangem policistů byli obviněni

Ostrava, 5. října 2011 (MEDIAFAX) - Policie zahájila trestní stíhání tří mužů, kteří byli v úterý zadrženi v Brně Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu a policejní inspekcí v souvislosti s tzv. Toflovým gangem. Potvrdil to olomoucký státní zástupce Petr Šereda. Podle ředitele Odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Šeredy všichni tři zadržení strávili noc v cele předběžného zadržení a obviněni byli z celkem čtyř trestných činů - účast na zločinném spolčení, vydírání, přijímání úplatků a zneužití pravomoci úřední osoby.

Celkem je tak v souvislosti s tzv. Toflovým gangem již stíháno devět osob, šest jich bylo zadrženo již v srpnu a soud na ně uvalil vazbu. Současně bylo podle Šeredy rozšířeno trestní stíhání čtyř již dříve zadržených mužů o dalších 13 skutků. "Jména ani funkce uvádět nemohu," poznamenal státní zástupce. Jak dodal, nově obvinění budou ve středu vyslechnuti, až poté státní zastupitelství navrhne případné vzetí do vazby.

Akci s názvem Asia zahájila inspekce a ÚOOZ letos v srpnu, kdy v Brně zadržela šest aktivních i bývalých policistů a pracovníků policejní inspekce. Jak již dříve Mediafax informoval, gang se měl dopouštět vydírání podnikatelů, kteří se buď dostali do konfliktu se zákonem, nebo na ně obvinění kauzy uměle vytvářeli. Policie nyní vyšetřuje celkem třicet takových případů.

V úterý Asia pokračovala zadržením dalších tří osob - bývalého policejního inspektora Lubomíra Mokrého, kriminalisty Štěpána Vítka a brněnského advokáta Oldřicha Ševčíka. Zda se jednalo o závěrečnou část zatýkání, nechtěl Šereda předjímat. "Záleží na mnoha okolnostech, zatím nebyli vyslechnuti obvinění ani svědci," poznamenal.

Brněnský advokát Oldřich Ševčík je podle České televize partnerem soudkyně trestního úseku brněnského krajského soudu Dany Kancírové. "Paní soudkyně nemá s případem nic společného," řekla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková. Dodala, že zveřejnění jejího jména v souvislosti s případem je "zralé na žalobu na ochranu osobnosti".

V souvislosti se zatčeným Ševčíkem není bez zajímavosti ani skutečnost, že jeho advokátní kancelář sídlí v Brně na stejné adrese jako například bývalá kancelář jedné z firem zavražděného Michala Tofla. Ve stejné budově v Rooseveltově ulici, stojící mezi Nejvyšším státním zastupitelstvím a krajským soudem, byla donedávna i advokátní kancelář předsedy parlamentního mandátového a imunitního výboru a stínového ministra vnitra Jeronýma Tejce (ČSSD).

"V budově jsem byl jen asi rok, pak jsem odešel, prostory mi tam totiž moc nevyhovovaly. Na doktora Ševčíka si nepamatuji a ani si jej nevybavuji, snad jen jeho cedulku na zdi," odmítl spojitost s vyšetřovaným advokátem Tejc. "V tom domě sídlí spousta právníků a firem, stojí ve výhodné poloze blízko soudu," dodal Tejc.

Michal Hrbek, Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit