První brněnská strojírna opět prosperuje. Loni zvýšila obrat o polovinu

Brno, 17. května 2012 (MEDIAFAX) - Společnost První brněnská strojírna v roce 2011 hospodařila se ziskem sedmi milionů korun, tradičnímu dodavateli kotlů pro energetiku se také podařilo navýšit celkový roční obrat o 57 procent, a to ze 139 milionů korun v roce 2010 na 244,5 milionu korun v roce 2011. Firma to sdělila ve čtvrtek.

Ucetnictvi-pero-cifry

První brněnská strojírna je v současnosti dodavatelsko - inženýrská společnost, která se zabývá dodávkami pro energetiku. Specializuje se na projektování a výstavbu tepláren, pro která má vlastní řešení kotlů na spalování obnovitelných zdrojů, zejména biomasy, a obnovu teplárenských kotlů. Firma zaměstnává 50 vlastních specialistů a další desítky pracovníků u svých subdodavatelů. Projekty realizuje v tuzemsku, z části i v zahraničí.

V loňském roce společnost dokončila rekonstrukci škvárového hospodářství v teplárně Dalkia v Krnově, definitivně byl ukončen komplikovaný projekt výstavby elektrárny Iranshahr v Iránu. Dále běží projekt výstavby kotle na spalování biomasy pro teplárnu Domoradice v Českém Krumlově za 246 milionů korun. Před dokončením je další kotel ve slovenské Žarnovici za více než sedm milionů eur (182 mil. Kč). Provozní zkoušky kotle na spalování slámy v hodnotě 155 milionů korun probíhají v Kutné Hoře, končí zpracování studie úprav spalovacího procesu v elektrárně United Energy Komořany.

"Kromě technologie kotlů na spalování dřevní štěpky a slámy, jsme vyvinuli technologie na ekologické spalování výlisků vznikajících při výrobě olejů, odpadu z výroby bioethanolu a také na spalování tříděného městského odpadu. Pro vývoj těchto technologií jsme získali významnou podporu z fondů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR," přiblížil Vladimír Koudelka, generální ředitel společnosti První brněnská strojírna.

Aktuálně se společnost účastní obchodních jednání o rekonstrukcích stávajících uhelných kotlů, které budou nutným krokem ke splnění emisních limitů podle nových zákonných ustanovení platných od roku 2016.

Společnost, která má více než 190letou tradici, se před 10 lety nacházela takřka na pokraji zániku. Po rozsáhlé restrukturalizaci však v současné době, už jako součást Energetického a průmyslového holdingu, zažívá nový rozvoj.

Libor Popela

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Březen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF