Jak sdílet věci a dovednosti bez peněz poradí na Malé Americe

Brno, 30. října 2014 - V sobotu 1. listopadu se do Brna vrací událost zvaná Bezpeněžní prostor. Během dne se hala na Malé Americe promění v prostor, kde budou mít účastnící možnost sdílet mezi sebou věci a dovednosti.

smena zakaznik stary mlady

„Věříme, že důvodů pro vytvoření takového prostoru je mnoho. V domácnosti každého člověka často existuje řada nepoužívaných věcí, které již pro svého vlastníka nemají žádnou hodnotu. Naopak pro druhého člověka mohou mít hodnotu velkou, proto se přímo na místě mohou domluvit na výměně nebo darování,” uvedla jedna z organizátorek akce Magda Kačalová.

Bezpeněžní prostor pak není jen alternativní platformou pro směnu zboží, ale skrývá v sobě řadu dalších etických dimenzí, například na akcent na společenské hledisko namísto ekonomického.

„Často vedle sebe žijí lidé, kteří si můžou vzájemně pomoci. Stará paní, která umí péct buchty a potřebuje opravit kapající kohoutek, ale nemá peníze na instalatéra. A instalatér, který je bez práce a má rád buchty. Když se tito dva domluví přímo spolu na výměně, tak oba budou mít to, co potřebují,” ilustruje příklad organizátorka Jana Hrušková.

Prostor bez peněz dále nabízí možnost, jak šetrným způsobem redukovat odpady a účinně recyklovat staré výrobky a využívat věci staré, které už mají svůj příběh.

„Bezpeněžní prostor mimo jiné nabízí efektivní a udržitelnou cestu, jak nepodporovat současnou masivní prudukci a s ní související přehnané vyhazování zboží, jež zastaralo či bylo nahrazeno novým,” dodává další z organizátorů Ivan Prouza.

„Chceme vytvořit přátelské prostředí, kde bude mít každý možnost nabídnout věci, služby, zkušenosti, buď darem, nebo výměnou. Účastníci se mohou těšit například na ukázku veganského vaření, přednášku od kolektivu Zewl Trevl o cestování na kole bez peněz po Evropě “Kolem popelnic” a na workshop výroby korálků. Svoji činnost představí kolektivy Food Not Bombs a další,” říká organizátorka Jana Hrušková,

Večer na afterparty v klubu Na Dráze zahrají kapely Zelené koule, Aliusterra, Kolona a DJs z 142BPM Crew.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...