Jízdní řády brněnské MHD čeká od 10. prosince řada změn

Brno, 7. prosince 2017 - Neděle 10. prosince je celostátním termínem změn jízdních řádů. Od tohoto data vstoupí v platnost také řada změn v provozu městské hromadné dopravy v Brně. Na vybraných linkách dojde k dílčím změnám jízdních řádů spočívajících ve změně časových poloh spojů nebo rozšíření garance „nízkopodlažnosti“. Výměna jízdních řádů na zastávkách bude probíhat v sobotu 9. prosince. A jaké změny cestující čekají? To naleznete v následujícím přehledu.

autobus-na-zastavce-krystof-turek

Provoz linek 3 a 11 v oblasti Komína a Bystrce
Linka 3 bude jezdit déle na Rakoveckou – v pracovních dnech od 5 do 21:30 hod., v nepracovních dnech od 7:30 do 21:30 hod. Nutnost přestupu u Vozovny Komín mezi linkami 1 a 3 tak zůstane pouze v okrajových denních dobách. Současně dojde mezi linkami 3 a 11 k záměně dopoledního provozu v pracovních dnech, tj. linka 3 bude jezdit na Rakoveckou i v dopoledních hodinách, linka 11 bude v dopoledním sedle ukončena ve smyčce Komín, což mj. nově nabídne přímé spojení z Bystrce k Dětské nemocnici i v dopoledních hodinách.

Navýšení kapacity tramvajových linek
Na tramvajové lince 1 dojde k navýšení kapacity zařazením dalších velkokapacitních souprav. Kapacitně bude posílena také tramvajová linka 9, kde zůstanou v provozu kapacitnější tramvaje po celý pracovní den (nebude již prováděna večerní záměna za menší vozy) a nově budou kapacitní tramvaje vypravovány na linku 9 také o víkendu.

Posílení linky 31
Pro zlepšení dopravní obsluhy okolí ulice Řípské a současně i Šlapanic dojde na trolejbusové lince 31 k posílení provozu v době ranní a odpolední špičky, v dopoledním sedle a v podvečerních hodinách pracovních dnů.

Linky 43 a N93
V souvislosti se zajištěním obsluhy nového obytného souboru Sadová dochází na trase autobusových linek 43 a N93 mezi zastávkami Högrova a Hamerláky, resp. Myslivecký stadion, ke změně v trase a umístění zastávek. Zastávka Sadová bude nově přeložena do ulice Gustava Broma, nově budou zřízeny zastávky Firkušného (jen ve směru do Soběšic) a Moskalykova. Zrušena bude naopak zastávka Na kopcích.

Linka 48
Na základě požadavku zajištění pravidelné dopravy ulicí Rolencovou pojede autobusová linka 48 nově mezi zastávkami Popelova a Hanácká přes zastávky Prodloužená, V aleji, Holásky, Rolencova a Holásecká, ve směru do centra navíc ještě obslouží zastávku Revoluční. V souvislosti s touto změnou bude posílen provoz na lince 40, jejíž spoje nahradí linku 48 v oblasti Brněnských Ivanovic.

Nová linka 51
V trase Bystrc, ZOO – Žebětín – Veselka – Popůvky – Troubsko – Bosonohy – Nemocnice Bohunice bude ve zkušebním provozu zavedena nová linka 51. Linka bude v provozu v pracovních dnech od 6 do 19 hodin v intervalu 60 minut. Nová linka 51 bude na své trase obsluhovat celkem 25 zastávek a propojí relativně blízké lokality, kde není v současnosti vedena žádná linka veřejné dopravy (např. Bosonohy a Troubsko nebo Žebětín a Popůvky). Navíc bude na Veselce navazovat na regionální linky.

Změny na lince E56
Expresní linka E56 pojede nově i v dopoledním sedle pracovních dnů ve zkrácené trase Královo Pole, nádraží – Nemocnice Bohunice v intervalu 30 minut, především s vazbou na vlaky linky S3 na nádraží Královo Pole. Do trasy této linky se současně (pro spoje vedené ve špičkách na Technologický park) v obou směrech vkládá zastávka Tylova.

Rozšíření provozní doby linky 65
Minibusová linka 65 obsluhující především lokalitu sídliště v Medlánkách rozšíří svůj provoz v pracovních dnech od 5 do 21:30 hodin a nově také pojede o víkendech od 7:30 do 21:30 hodin.

Sloučení linek 68 a 80
Provozně propojené autobusové linky 68 a 80 se sloučí v jednu pod označením linky 68 a současně bude prodloužena z Klusáčkovy až do zastávky Šumavská, kde bude umožněn přestup na tramvajové linky 1 a 6. Nově tedy pojedou autobusy ze zastávky Šumavská, přes Klusáčkovu a Tábor na náměstí Míru, odkud budou vybrané spoje pokračovat přes Vaňkovo náměstí do Pisárek, případně až na Myslivnu.

Rozšíření počtu zastávek na znamení
Po úspěšném rozšíření počtu zastávek „na znamení“ v loňském roce dojde u další stovky zastávek k rozšíření tohoto režimu. Nový režim přináší finanční úspory a navíc mají zastávky na znamení i ekologický efekt. Mimo energetických úspor, případně snížení produkce škodlivin, zvyšují zastávky na znamení také tzv. oběžnou rychlost vozidel MHD. Pro cestující se s novým režimem nic nemění, je-li na zastávce, řidič zastaví.

Zdroj: MMB

 

 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...