Brněnští studenti založili iniciativu proti degeneraci české politiky

Brno, 4. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Mezi brněnskými vysokoškoláky stále více vře občanská nespokojenost. Kritizují prorůstání korupce do celé společnosti a vyzývají veřejnost, aby nebyla lhostejná - na podporu svých tvrzení založili politizující se studenti v Brně platformu Studentské jaro. "Skupina aktivních studentů zejména z řad současných a minulých členů akademických senátů českých univerzit založila v Brně Studentské jaro," řekl mluvčí iniciativy Petr Soukeník. Cílem hnutí je podle něj mobilizovat mladé lidi, aby se aktivně zajímali o vývoj společnosti a nebáli se veřejně vystoupit proti degeneraci české politiky i celé společnosti.

studenti_demonstrace

Hnutí má ambici být alternativou k hlasům požadujícím svržení vlády bez nabídnutí řešení," prohlásil Soukeník.

Mezi studenty to podle Soukeníka doslova vře. Skupina organizátorů studentských protestů proto ve středu veřejně oznámila ustavení hnutí Studentské jaro. Jako důvody k radikálnímu vystoupení uvádějí studenti "velké rozčarování ze stavu české společnosti, obavy z posilování radikálních politických požadavků a iniciativám směřujícím pouze ke svržení vlády".

Brněnští studenti se ostře ohradili proti stavu společnosti, která je podle nich i přes zdánlivě demokratické volby ve skutečnosti řízena skupinou stejných kmotrů a to bez ohledu na to, zda je u moci pravice či levice. V manifestu Studentského jara studenti uvádějí: "Vidíme, že plíživé omezování svobody zasáhlo celý stát. Již ho neřídíme my, občané, ale kmotři, kteří se ho skrytě zmocnili. Cesta jim k tomu byla umetána zleva i zprava."

Soukeník, který patří k organizátorům revolty, tvrdí, že "neustálé svrhávání vlád jen vede k dalšímu poškozování demokracie a hlubšímu prorůstání mafiánských struktur do české politiky. Svržení vlády by vytvořilo alibi pro další kmotrovské kamarádičkování. Volby by možná přivedly k moci nové politiky, ale se starými kamarády typu Janoušků."

Hlavním cílem Studentského jara je obnova právního státu v Česku. Podle Studentského jara vláda demokraticky zvolených zástupců musí být pod kontrolou nezávislé justice a policie a nikoli mafiánských struktur. "Nelze si plánovat svou budoucnost ve společnosti, kde přestávají platit zákony i pravidla slušnosti. Chceme demokracii bez provizí do kapes kmotrů a funkční právní systém. Dnes se šetří úkor slušných občanů a přitom je z veřejných peněz ve velkém placen organizovaný zločin. Aby to přestalo, musí se slušní lidé přestat bát vyjádřit veřejně svůj nesouhlas," řekl další z organizátorů, bývalý šéf univerzitního akademického senátu Zdeněk Ručka.

Tento cíl chce Studentské jaro naplňovat i ve spolupráci s dalšími představiteli občanské společnosti. "Jsme hrdí na to, že můžeme být signatáři výzvy Vraťte nám stát!, vidíme v této iniciativě velký prostor pro spojení roztříštěných hlasů různých iniciativ a možnost skutečně dosáhnout konstruktivního řešení," uvedl Pavel Troubil, který patří k zakladatelům hnutí.

 

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...