Vyvěšením vlajky na Nové radnici si Brno připomene 30 let nezávislosti Ukrajiny

Brno, 24. srpna 2021 - Na datum 24. srpna připadá zcela zásadní výročí novodobé historie Ukrajiny. V tento den před 30 lety totiž Nejvyšší sovět USSR přijal deklaraci o nezávislosti Ukrajiny a ještě téhož roku uznaly zemi jako nezávislou desítky států. K oslavám tohoto významného dne se připojí i Brno a vyvěsí na Nové radnici ukrajinskou vlajku.

ukrajinska vlajka radnice

O vyvěšení ukrajinské vlajky město požádala členka Ukrajinské iniciativy jižní Moravy. Na Nové radnici bude vlajka k vidění v den výročí, v úterý 24. srpna 2021. Díky podpoře národnostních menšin vyvěšováním stáních vlajek na Nové radnici, tedy vyjádření aktu solidarity, je Brno považováno za kosmopolitní a tolerantní ve vnímání potřeb obyvatel různých národností.

„Letos už jsme na radnici vyvěsili vlajku řeckou, která připomněla výročí 200 let od počátku revoluce vedoucí k osvobození od 400leté turecké okupace. Opakovaně jsme vyvěsili také vlajku běloruskou jako symbolickou podporu tamní občanské společnosti a obětem represe. Tentokrát se aspoň tímto gestem připojíme k ukrajinskému národu, který si připomíná výročí své nezávislosti vyhlášené před 30 lety. Ukrajinská menšina navíc patří v Brně k nejsilnějším. Podle údajů ministerstva vnitra zde Ukrajinců a Ukrajinek s povoleným pobytem žilo ke konci dubna 2021 přes 9 tisíc,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

„Je to v těchto dnech právě třicet roků, kdy Nejvyšší sovět Ukrajiny vyhlásil Ukrajinu nezávislým a suverénním státem. Je dobře známo, že již v minulosti byly snahy o suverenitu Ukrajiny, nicméně pokaždé neúspěšné. A i proto je význam této události pro Ukrajinu a každého ukrajinského občana citlivý a velmi důležitý. Poslední roky Ukrajina znovu prožívá těžké chvíle způsobené okupací části svého území ze strany Ruské federace. I v kontextu toho je událost před třiceti lety důležitým milníkem Ukrajinců na cestě k začlenění do demokratické společnosti sjednocených evropských států. Ukrajinská menšina žijící v České republice velmi citlivě vnímá vstřícná gesta solidarity a podpory, také v Brně je ze strany vedení města cítit upřímná snaha podpory a pomoci při včlenění tady studujících, pracujících i žijících Ukrajinců. Jménem těchto všech upřímně děkujeme vedení města Brna za rozhodnutí vyvěsit ukrajinskou státní vlajku na budově magistrátu. Toto gesto má pro nás velmi vysokou morální hodnotu, moc si toho vážíme,“ sdělila Ilnara Dudash z Ukrajinské iniciativy jižní Moravy.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...