Krajské asistenční centrum za rok pomohlo padesáti tisícům válečných uprchlíků

Brno, 2. března 2023 - Od počátku války na Ukrajině jím prošlo na 50 tisíc válečných uprchlíků – jihomoravské Krajské asistenční centrum na pomoc Ukrajině (KACPU) funguje přesně rok. Největší nápor zaznamenalo centrum, které původně sídlilo v areálu brněnského výstaviště, hned v prvních dnech konfliktu (7. až 13. března 2022), kdy sem z napadené Ukrajiny denně mířily tisíce prchajících žen, dětí a mužů. Asistenční centrum fungovalo v tomto čase na 100 procent – podle koeficientů mohlo za 24hodinovou směnu kapacitně zvládat na 1500 uprchlíků.

ukrajina srdce pomoc vlajka

„V prvních dnech přicházelo obrovské množství lidí. Díky zkušenostem s organizací očkování jsme to ale zvládli zorganizovat tak, aby věci fungovaly rychle a v důstojném prostředí. Lidé utíkající před válkou na místě dostali najíst, obdrželi oblečení, hygienické prostředky, děti hračky, a když bylo potřeba, posloužili jim zdravotníci. A samozřejmě jim centrum pomohlo s vyřízením potřebných dokumentů, zdravotního pojištění a zajistilo jim ubytování, když si o něj zažádali. Ve velkém nasazení se jim o tyto služby staraly stovky hasičů, policistů a dobrovolníků. Působili zde i pracovníci Centra pro cizince Jihomoravského kraje a zaměstnanci našeho úřadu. Všem patří velký dík,“ ohlíží se za prvními dny fungování centra hejtman Jan Grolich.

Postupem času se služby centra podle aktuální potřeby měnily a rozšiřovaly také o služby bankovního sektoru, úřadu práce nebo mobilních operátorů. Od 1. června 2022 se na statistikách odrážejí také další vedlejší úkony vyřizované na KACPU (změna adresy, vzdání se dočasné ochrany, duplikáty víz, ověření povolení pobytu atd.) – dosud bylo takto odbaveno přes 12 tisíc uprchlíků. S tenčícím se počtem přicházejících uprchlíků bylo centrum k tomuto datu přestěhováno do kapacitně menších prostor v brněnské ulici Hněvkovského č. 65.

Jihomoravský kraj dosud vyplatil celkem na ubytování uprchlíků a provoz KACPU 363 milionů korun. Samotné fungování KACPU a záležitosti spojené s jeho provozem stály 34 milionů korun. Dosud kraj ze strany státu obdržel 235 milionů. Další úhrady jsou v procesu. Nad rámec těchto prostředků kraj využil celkem také cca 17 milionů korun od soukromých dárců.

V současnosti je KACPU umístěné na Hněvkovského ulici otevřeno v pondělí a ve středu 8 - 16 hod., v pátek 8 - 15 hod. V úterý, čtvrtek, sobotu, neděli a ve svátky je centrum zavřeno. V posledním období prochází KACPU průměrně 800 - 900 osob týdně (cca 250 registrace, 650 vedlejší úkony).

Zásadní změna přijde 1. dubna 2023, kdy provoz center převezme po krajích Ministerstvo vnitra. V působnosti kraje nadále zůstane agenda spojená se smluvním zabezpečováním ubytovacích kapacit.

Zdroj: JMK


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...