ÚS obdržel stížnost studentů na zrušení právnické fakulty v Plzni

Brno, 8. února 2012 (MEDIAFAX) - Ústavní soud ve středu obdržel stížnost studentů plzeňské právnické fakulty, kteří se ohradili proti stanovisku akreditační komise, jež rozhodla neprodloužit fakultě akreditace pro magisterská a bakalářská studia. Uvedl to vedoucí referátu vnějších vztahů ÚS Vlastimil Göttinger. Pokud návrh akreditační komise schválí ministerstvo školství, znamená to po 19 letech faktický konec právnické fakulty v Plzni. Studenti v ústavní stížnosti namítají, že rozhodnutí úředníků hazarduje s budoucností bezmála dvou tisíc studentů.

Paragraf-01

Akreditační komise ministerstva školství se zatím rozhodla alespoň pro krátké prodloužení akreditace oborů do konce letošního října. "Chceme tím vytvořit maximální prostor pro vyjednávání o tom, co bude s budoucími studenty," řekla předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Komise tak nechala studentům možnost školu dokončit, pokud to stihnou právě do října. Krok ovšem musí definitivně potvrdit ministerstvo.

Dvořáková v této souvislosti uvedla, že pokud nezačne univerzita vyjednávat a bude jen čekat, jak dopadne "případné další nějaké odvolání nebo podávání nějakých stížností", mohou se studenti dostat do velmi vážné situace. "Takže pokud se chce škola pokoušet zachránit studium, nemělo by to bránit tomu, aby se začaly vyjednávat podmínky, za jakých by bylo možné, aby studenti přestoupili na jiné fakulty," řekla šéfka komise.

Veřejné vysoké školy v Praze, Brně a Olomouci, kde budoucí právníci studují, zatím k možnosti přechodu plzeňských vysokoškoláků spíše mlčí. Jejich představitelé se však opatrně mimo záznam vyjadřují, že takové kvantum studentů není žádná z fakult schopna kapacitně přijmout.

Někteří odborníci přitom rozhodnutí akreditační komise ministerstva školství vítají. Zdůvodňují to jistým přehřátím na trhu s právnickým vzděláním. "Čtyři veřejné právnické fakulty v Česku chrlí ročně tisíc absolventů práv. Je vyloučeno, aby většina z nich, a už vůbec ne všichni, našli uplatnění v justici nebo advokacii," řekl pod podmínkou anonymity jeden z brněnských soudců.

Tabulkové stavy většiny soudů jsou totiž téměř naplněny a advokátní kanceláře mají mladých koncipientů údajně také dostatek.

Jiří Nováček, Richard Beneš

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...