Brno poskytne byt vážně nemocným manželům, kteří utekli z Čečenska

Brno, 4. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Město Brno poskytne mimo pořadník okamžité ubytování v domě s pečovatelskou službou vážně nemocným manželům Adamu (76) a Brilyant (62) Gastemirovovým z Čečenska. Ve čtvrtek to řekl primátor Roman Onderka s tím, že magistrát vedly k tomuto kroku humanitární důvody. Manželé vycestovali z Ruska v roce 2009 za dcerou a synem, kteří žijí v Rakousku, protože dcera vážně onemocněla. Přiletěli do Prahy, odkud cestovali autem do Rakouska, kde požádali o mezinárodní ochranu.

azyl-onderka-klice

Rakušané je ale vrátili do Česka, oba Čečenci zde proto požádali o azyl a ministerstvo vnitra jim v roce 2010 vyhovělo. České úřady je pak ubytovaly na dobu určitou, do dubna 2012, v integračním středisku v Brně. "Oba manželé mají vážné zdravotní a psychické problémy," řekl Onderka. Podle něj však oba splňují magistrátní podmínky k pronájmu bytů v domech v majetku města Brna i podmínky, za kterých mohou být ubytováni v domě s pečovatelskou službou.

"Vzhledem k tomu i k doporučení ministerstva vnitra, poskytneme byt těmto manželům mimo pořadník, ve kterém je nyní evidováno 770 žadatelů," řekl primátor.

Vzhledem k tomu, že domy s pečovatelskou službou svěřil magistrát do majetku městských částí, dostane podle Onderky příslušná městská část jako náhradu za poskytnutí bytu azylantům dotaci na rozvoj infrastruktury ve výši 400 tisíc korun.

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...