Kondolenční listiny mohou lidé podepsat na ÚS a v Divadle Husa na provázku

Brno, 19. prosince 2011 (MEDIAFAX) - S velikým zármutkem přijal zprávu o odchodu Václava Havla předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Jeho odkaz je nezměřitelný a nesouměřitelný, řekl v pondělí sám Rychetský, který se s Havlem osobně přátelil. "Ústavní soud České republiky si jej bude mimo jiné připomínat jako osobu, jež má na opětovné renesanci myšlenky ústavního soudnictví jako garanta základních lidských práv neoddiskutovatelnou zásluhu," řekl Rychetský. "Vyjadřuji jménem svým, ale i jménem soudců a zaměstnanců Ústavního soudu hlubokou soustrast paní Dagmar Havlové," dodal.

Vaclav-havel-pieta-brnoJPG

S využitím práva zákonodárné iniciativy to byl Václav Havel ve funkci československého prezidenta, kdo Federálnímu shromáždění v roce 1991 předložil návrh na přijetí ústavního zákona o Ústavním soudu České a Slovenské Federativní Republiky a kdo jej pomohl svou autoritou prosadit. Po rozbití federace aktivně podporoval i zřízení Ústavního soudu samostatné České republiky a podle Rychetského svým moudrým výběrem jeho prvních soudců položil základy autority a respektu, které si Ústavní soud svým rozhodováním posléze získal.

Lidé vzpomínají na Václava Havla - fotogalerii naleznete zde

"Václav Havel byl u Ústavního soudu častým a srdečně vítaným hostem, nejen ve funkci hlavy státu, ale i poté, co prezidentský úřad opustil. Oslavil s námi patnáctileté výročí Ústavního soudu České republiky v roce 2008, účast na nedávném kolokviu k devadesátiletému výročí ústavního soudnictví v zemích bývalého Československa již bohužel musel pro chatrné zdraví odříci," dodal Rychetský.

Ústavní soud připravil pro veřejnost k podpisu kondolenční listiny k úmrtí bývalého prezidenta - k dispozici jsou lidem ve vstupním vestibulu budovy na Joštově třídě. Podle mluvčí ÚS Jany Pelcové mohou lidé podepisovat kondolenční archy denně od 8 do 18 hodin.

Brňané mohou podepisovat kondolenční listiny k úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla i v Divadle Husa na provázku. Dnes je podepsali brněnský primátor Roman Onderka a hejtman Michal Hašek. "Lidem budou kondolenční listiny k dispozici až do pátku," řekl mluvčí krajského úřadu Petr Holeček. Kondolenční listiny v Divadle Husa na provázku jsou brněnskou havlovskou symbolikou - bývalý prezident si experimentální scénu oblíbil a divadlo hrálo jako jedno z mála Havlova dramata.

Jiří Nováček, foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...