V Brně zdraží MHD, nejlevnější lístek vyjde místo 14 na 20 korun

Brno, 5. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Nejlevnější jízdenka v brněnské městské dopravě podraží od nového roku o šest korun. Brněnský dopravní podnik totiž bez náhrady zruší nepřestupnou desetiminutovou jízdenku za 14 korun a nejlevnější patnáctiminutový přestupní lístek na dvě zóny bude stát v Brně nově místo 18 korun dvacet korun. V pondělí o změnách v tarifech městské hromadné dopravy v Brně informovala mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová s tím, že o zdražení dopravy ve městě rozhodli brněnští radní. Zvýšení cen jízdného magistrát odůvodnil především "zdražením energií a pohonných hmot a nutností pokrýt inflační růst".

Tramvaj-KORDIS-JMK

"Jednorázová hodinová jízdenka na dvě zóny podraží v Brně o tři koruny na pětadvacet korun, měsíční předplatní jízdenka bude dražší o dvacet korun a bude stát 550 korun," řekla mluvčí. Dražší budou podle ní i ostatní typy předplaceného jízdného - měsíční přenosná vyjde místo 700 od nového roku na 750 korun, čtvrtletní podraží o devadesát korun na 1370 korun a roční předplatní bude stát od 1. ledna 4750 korun, což je o 90 korun více než letos. "Dopravní podnik nově zavádí roční přenosnou jízdenku, která bude stát 6100 korun," dodala mluvčí.

Dosavadní jednorázové jízdenky a přenosné předplatní jízdenky lze v Brně podle Škrancové použít jen do 7. ledna. Na dražší jednorázové jízdenky a přenosné předplatní jízdenky lze cestovat nejdříve 25. prosince.

Nevyužité jednorázové jízdenky je možné podle Škrancové v obvyklých předprodejích vyměnit s případným doplatkem za jízdenky podle nového tarifu nejpozději do 31. března. "V případě, že jízdenka podle původního tarifu je využita pouze částečně, pro případnou výměnu se použije pouze hodnota odpovídající nevyužité části jízdenky," řekla mluvčí s tím, že finanční náhradu za nevyužité jízdenky dopravní podnik neposkytne. "Po 31. březnu již jízdenky nebude možné ani vyměnit," upozornila Škrancová.

Předprodej dražších jízdenek začal v pokladnách DPMB 30 dnů před prvním dnem jejich platnosti, v prodejnách ostatních dopravců integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje začne nejpozději 15 dnů před prvním dnem jejich platnosti. "Platnost již vydaných předplatních jízdenek se změnou tarifu nemění," řekla mluvčí.

Od poloviny roku nabídne nově DPMB cestujícím prodej jízdenek prostřednictvím krátkých textových zpráv. Takzvané sms jízdenky bude možné využít v tramvajích, trolejbusech a autobusech linek 1 – 99 v tarifních zónách 100 a 101. V nabídce budou podle Škrancové zatím dva typy – jízdenka na 75 minut za 29 korun a lístek na 24 hodin za 99 korun. Jízdenku si cestující budou objednávat odesláním sms zprávy z mobilního telefonu ve tvaru DPMB29 nebo DPMB99 na číslo 902 06. "Cestující může do vozu nastoupit až ve chvíli, kdy prostřednictvím textové zprávy jízdenku přijal," řekla Škrancová s tím, že tyto jízdenky budou kontrolovat revizoři pomocí speciální aplikace v mobilním telefonu.

Jiří Nováček, ilustrační foto: KORDIS JMK

Související články:

Komentáře 

 
+2 #5 Pavel 2011-12-11 12:37
Tak už máme snad nejdražší městskou dopravu v republice ! Když pojedu s manželkou do města, mám levnější vzít auto! Takže to je výsledek - méně cestujících měst.hrom.dopravou a více smradu v Brně! A klidně bych jezdil ve starých Sputnicích za levněji než v "Porsche" a draho ! Holt všechno pro lidi ! Tak bacha u voleb !
 
 
+4 #4 Lýdia 2011-12-08 10:21
Naprostá arogance radních. Je vidět, že jich se cestování v MHD netýká. Jim platíme benzín do "služebních vozů". A je jim to málo proto nás ždímají ještě víc. Mám roční předplatné do zón 100+101, ale jezdím 2zastávky do zóny 215. Časově je to 4min. A za to mám platit 20,-? Neskutečná zlodějna !
 
 
+7 #3 Jiří Melcer 2011-12-07 09:02
Zdražení je mnohem vyšší, než vyplývá z článku a to kvůli zrušení 10 min. jízdenek.Argument, že cestující nedodržovali časový limit 10 min. neobstojí, protože překračování doby se týká i jiných limitů.
 
 
+6 #2 Milan Tillinger 2011-12-06 20:49
To je paráda,služby mizerné,hodně řidičů arogantních hulvátů a za tohle vám máme připlácet ?
 
 
+8 #1 Dagmar 2011-12-06 13:37
Nevím, z jakého hlediska Magistrát posuzoval zdražení jízdného v hromadné dopravě. Lidem se začíná vyplácet přibrat do auta 2-3 sousedky a "smradit" autem.
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...