ÚS rozhodne, zda je možné policistům nařídit a nezaplatit ročně 150 hodin přesčasů

Brno, 28. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Ústavní soud v úterý rozhodne, zda je možné policistům nařídit ročně 150 přesčasových hodin, aniž by jim za ně zaměstnavatel poskytl náhradní volno nebo odpovídající mzdu. Soudci se kauzou týkající se ozbrojených složek státu zabývají na popud skupiny 45 poslanců parlamentu. Mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová řekla, že skupina poslanců za ČSSD požádala soud, aby zrušil zákonné ustanovení upravující služební poměr příslušníků ozbrojených složek, který je oproti jiným profesím diskriminuje a znevýhodňuje.

policie_zasahovka250

Sporná věta zákona říká, že "Příslušníkovi je stanoven služební příjem s přihlédnutím k případné službě přesčas v rozsahu 150 hodin v kalendářním roce". Toto ustanovení je však podle poslanců za ČSSD nespravedlivé zejména vůči policistům nebo dozorcům ve věznicích.

"Podstata této úpravy, stejně jako způsob jejího zakotvení jsou podle poslanců nespravedlivé a vytvářejí nerovné postavení mezi příslušníky bezpečnostních složek, ale i mezi ostatními zaměstnanci, na které se vztahují jiné předpisy upravující nárok na mzdu nebo plat s příplatkem za práci přesčas i v rozsahu 150 hodin," řekla Pelcová.

Poslanci tak ve stížnosti dovozují, že způsob odměňování daný napadeným ustanovením odporuje právu na ústavně zakotvenou spravedlivou odměnu za práci, protože "výši služebního příjmu zaměstnavatel stanovuje shodně tomu příslušníkovi, který 150 hodin služby přesčas v kalendářním roce vykoná, stejně jako tomu, kdo tuto službu nekoná vůbec".

Podle poslance a předsedy výboru pro obranu a bezpečnost Františka Bublana (ČSSD) jde o nespravedlivost, která je v rozporu se sociální chartou. "Bude lepší, když se toto ustanovení ze zákona vyjme," řekl Bublan.

Poslanec Jeroným Tejc agentuře Mediafax řekl, že ČSSD bude v každém případě respektovat rozhodnutí Ústavního soudu. Pokud soud stížnost odmítne, bude však podle něj sociální demokracie po volbách iniciovat novelu zákona.

Návrh na změnu zákona podávala sociální demokracie již dvakrát, v roce 2007 a 2008, ovšem bez úspěchu.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články: