Lidovci navrhují zřídit v Brně ambulanci pro bezdomovce

Brno, 3. října 2011 (MEDIAFAX) - Zřízení speciální ambulance pro bezdomovce v Brně navrhl v pondělí lékař Nemocnice u Milosrdných bratří a opoziční komunální politik Daniel Rychnovský (KDU-ČSL). Bývalý náměstek primátora tvrdí, že špitály ve městě denně tvrdě potýkají s hygienou po pacientech plných parazitů.

bezdomovec-ruce250

"V Brně rychle přibývá bezdomoveckých pacientů. Takřka denně se v nemocnici musíme postarat o některého bezdomovce," řekl Rychnovský. "Zoufale nám přitom chybí mezičlánek – nějaká organizace, která by byla schopna se o tyto lidi postarat, dát je především hygienicky do pořádku, aby k nim sestry a lékaři mohli přistupovat stejně, jako k jiným běžným nemocným," dodal lékař, který pracuje v městském špitále u Milosrdných bratří na chirurgické ambulanci.

Brněnských homeless je podle loňského sčítání 1400. "Je nutné je především zbavit vší a jiných parazitů, umýt a převléci," tvrdí Rychnovský. Akutní zdravotní problémy má přitom podle něj nejméně třetina lidí, žijících v Brně na ulici. Situace se podle něj ještě více vyhrotí s nástupem zimy.

Nemalé problémy řeší v souvislosti s problematickými pacienty také rychlá záchranná služba. Po odvozu podobného pacienta musí zdravotníci během dvaceti minut až půl hodiny uvést vozidlo opět do perfektního hygienického stavu, schopného převážet kupříkladu okamžitě rodičku nebo dítě.

Mezičlánek, který by bezdomoveckým pacientům, ale i zdravotnickému personálu pomohl, je podle lidoveckého politika zřízení ambulance pro občany bez trvalého bydliště, často tedy i bez praktického lékaře, ke kterému by mohli docházet. "Zřízení speciální ambulance pro bezdomovce je v kompetenci sociální politiky města a bylo by chvályhodné, kdyby taková metropole, jakou Brno je, nezůstala pozadu třeba za Plzní, kde podobná ambulance již nějaký rok zdárně funguje," zdůraznil Rychnovský.

Jiří Nováček

Související články:

Komentáře 

 
0 #1 jk 2011-10-05 14:08
To je pěkný nesmysl a dokonce bych to označil za diskriminační. Od lidovců bych něco takového teda nečekal. Nemocnice se musí umět s takovými pacienty vypořádat, bez ohledu na to zda je to bezdomovovec, Cikán, Róm nebo třeba Afričan;-) Buď je zanedbaný nebo není.... to se nemůže vztahovat jen na bezdomovce, i když tam určitá příčíná souvislost je.
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...