Divadlo Koráb uspořádá sbírku oblečení pro lidi bez domova

Brno, 23. února 2021 – Divadlo Koráb, hrající hlavně pro dětské publikum a rodiče, uspořádá 6. března ve svých prostorách na ulici Jánská v Brně sbírku oblečení pro lidi bez domova. Sbírka proběhne ve spolupráci s Diecézní charitou Brno. Lidé mohou v čase od 10:00 do 17:00 přinést zpravidla čisté pánské oblečení a obuv, dále ručníky, batohy, stany, spacáky a deky vhodné pro přežití na ulici. Na oplátku dostanou kávu nebo čaj a prohlídku divadelních prostor.

Divadlo Korab

„Sčítání Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí z roku 2019 ukázalo, že v České republice žije minimálně 23 800 osob bez domova. Extrémní sociální vyloučení si zaslouží pozornost,“ říká Hana Hásová, produkční divadla. „Příčinou je většinou více vážných problémů najednou. Patří mezi ně duševní nemoc, nepřiměřené zadlužení, zážitek dlouhodobého násilí nebo nedostatečné rodinné zázemí,“ dodává Hásová.

Shromážděné věci poputují rovnou do Nízkoprahového denního centra Diecézní charity, kam denně zavítá přibližně 100 lidí bez domova, ročně asi 1 200 různých klientů. Sociální pracovníci věci roztřídí a připraví tak, aby je mohli hned vydávat potřebným lidem. „Těžko si dovedete představit, co tyto věci pro mnohé lidi znamenají. Třeba boty nebo ponožky doslova zachrání člověku na ulici nohy. Přiměřené a čisté oblečení zachraňuje život, zdraví, důstojnost,“ popisuje Zuzana Csontosová, sociální pracovnice Denního centra.

Osm z deseti osob přespávajících venku jsou muži, proto je nedostatek právě pánského oblečení. „Radost udělají zejména kvalitní pánské boty nebo teplá zimní bunda,“ dodává Csontosová. Pro sbírku není vhodné dámské a dětské oblečení, šaty z neprodyšného materiálu, kabáty, obleky, kostýmy, pyžama, elegantní oděvy a obuv. „Dárcům osobně uvařím kávu nebo čaj a provedu je divadlem, kde si mohou prohlédnout dílo fotografky Petry Kroupové,“ říká Radim Koráb, principál divadla. Vše proběhne za dodržení hygienických podmínek a aktuálních opatření.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...