Ústavní soud se bude zabývat snížením platů soudců

Brno, 9. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Ústavní soud se bude v úterý zabývat platy soudců. Sdělila to mluvčí ÚS Jana Pelcová s tím, že plenární zasedání k problematice snížení soudcovských platů na čtyři roky začne ve sněmovní síni dvě hodiny po poledni.

 

Kladivko2

Na Ústavní soud se obrátil Městský soud v Brně, u kterého si stěžoval na zkrácení svého platu jeden ze soudců Okresního soudu pro Brno-venkov. "Snížení svého platu považuje za protiústavní," řekla Pelcová. Pokud by ÚS návrhu vyhověl, platy soudců by se musely zřejmě zvýšit a stát by zpětně doplácel peníze za mzdy vyplacené od letošního ledna.

 

Vláda rozhodla snížit soudcovské platy v letech 2011 - 2014 o 10 procent. Při konstrukci mzdy soudců jim pak stanovila snížený pevný koeficient, vztažený k platům ve státní správě. Zatímco však ve státních institucích mohou manažeři propouštěním nebo zlepšením efektivity práce svým podřízeným úředníkům navzdory oficiálně proklamovanému plošnému osekání platů na mzdách dokonce přilepšit, u soudců tato praxe není vzhledem k pevně danému koeficientu možná.

Kabinet se přitom snaží platy soudců snížit dlouhodobě. Nejprve se jim pokusil platy zmrazit, pak krátit o čtyři procenta. Podle výpočtů ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by čtyřprocentní snížení platů soudců přineslo do státního rozpočtu miliardu korun ročně. Snaha vlády však vždy narazila u Ústavního soudu - ten snižování platů soudců pokaždé odmítl jako protiústavní opatření namířené proti jedné vybrané skupině zaměstnanců. Navíc opakovaně konstatoval, že plat soudců musí být stabilní a nelze jej snižovat.

Kabinet až dosud veškeré nálezy ÚS ignoroval a pojistil se proti dalším případným jeho zásahům snížením takzvaného pevného koeficientu, od kterého se mzdy soudců odvozují.

Takzvaná platová základna se podle zákona soudcům pro letošní rok snížila o pět procent a je nyní 54 005 korun. Pro další tři roky má být 56 849 korun. Pak by se měly podle vlády mzdy soudců již trvale odvozovat podle sníženého koeficientu, kterým se násobí průměrný plat státních zaměstnanců z předminulého roku. Až dosud brali soudci trojnásobek průměrného platu, od ledna 2015 by pak jejich mzda měla činit 2,5 násobek průměrné mzdy státních zaměstnanců.

Ústavní soud bude v úterý rozhodovat o platech soudců okresních, krajských a vrchních soudů, Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu. "Sami ústavní soudci nejsou zahrnuti do soustavy obecných soudů," řekla Pelcová. Jejich mzdy, které se řídí jinými pravidly odměňování, jsou podle zjištění agentury Mediafax paradoxně často nižší než například platy špičkových krajských soudců.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...