Akce policejní inspekce v Brně pokračuje, zatýkání souvisí se staršími případy

Praha/Brno, 3. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Inspekce policie s detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) pokračují v akci, při níž v úterý zahájili zatýkání podezřelých policistů z krajského ředitelství v Brně. Nelze proto zatím sdělit žádné podrobnosti, sdělila ve středu mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Pouta1-250

Podle neoficiálních informací bude inspekce v zatýkání ještě pokračovat a zátah souvisí se staršími dosud neobjasněnými kriminálními případy. Policie se pouze omezila na konstatování, že jde o skupinu lidí podezřelých z násilné trestné činnosti a korupce.

Jak ve středu uvedla České televize, zátah na brněnské aktivní i bývalé policisty a další osoby má spojitost s loňskou vraždou expolicisty v Brně-Žebětíně. Sedmačtyřicetiletý kriminalista údajně figuroval v kauze konkurzů ústeckého soudce Jiřího Berky, neznámý pachatel ho zastřelil několika ranami ze samopalu, když přijížděl ke svému domu.


Související článek: Inspekce v Brně zatkla policisty podezřelé z ovlivňování důležitých kauzPolicista pracoval nejprve u finanční policie, poté jako detektiv právě na brněnské krajské správě. Po odchodu do civilu se také angažoval v politice, v loňských parlamentních volbách kandidoval v Jihomoravském kraji za Stranu Práv Občanů - Zemanovce.

Právě zavražděný expolicista byl jedním ze spolupracovníků bývalé konkurzní správkyně krachující Zbrojovky Brno Ilony Strmiskové, která byla nejprve usvědčena z nelegálního užívání akademických titulů a před dvěma lety ji soudy pravomocně poslaly do vězení na tři roky a čtyři měsíce za zpronevěru a krácení daně, jichž se dopustila právě při správě zbrojařského podniku.

Jak u soudu se Strmiskovou vyplynulo, expolicista se do jejího týmu dostal na doporučení detektiva z brněnské expozitury Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Jeho úkolem údajně bylo shromažďování podkladů pro trestní oznámení na bývalé vedení Zbrojovky a na jejího předchůdce na postu konkurzního správce Lubora Kindla. Toho do funkce jmenoval bývalý ústecký soudce Jiří Berka, který je sám zatím nepravomocně odsouzen za organizování podvodných konkurzů.

Lidové noviny doplnily, že jedním ze zadržených je bývalý rada inspekce ministra vnitra Rudolf Setvák.

Oficiálně policie ani inspekce zatím nechce žádné podrobnosti zveřejnit, aby zahájené vyšetřování neohrozily. Bližší informace by měly sdělit v pátek dopoledne na plánované tiskové konferenci na policejním prezidiu v Praze.

Michal Hrbek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...