Soud zprostil primáře ivančické nemocnice z viny za špachtli v těle

Brno, 1. července 2011 (MEDIAFAX) - Okresní soud pro Brno-venkov v pátek vynesl rozsudky nad primářem gynekologického oddělení nemocnice v Ivančicích u Brna Alešem Soukalem a třemi zdravotními sestrami, kteří při operaci zapomněli v těle Zdeňky Kopečkové 28 centimetrů dlouhou chirurgickou špachtli. Primáře Soukala obvinění zprostil.

 

Kladivko_thumb

Kopečková žila s chirurgickým nástrojem dlouhým 28 centimetrů v těle 145 dní, než lékaři na chybu přišli a nástroj jí vyoperovali. Pacientka během té doby trpěla nesnesitelnými bolestmi.

Státní zástupce obžaloval primáře gynekologického oddělení Aleše Soukala a zdravotní sestry Romanu Hanušovou, Lenku Šicovou a Danu Staňkovou z ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozí jim až roční vězení. Poškozená Kopečková žádala po nemocnici 702 tisíc korun náhrady - 372 tisíc jako bolestné a 330 tisíc za ztížené budoucí uplatnění v životě.

Podle soudkyně Lenky Šulcové primář při operaci nepochybil. Oba znalci se shodli, že s ohledem na konstituci pacientky a tvar nástroje i při největší obezřetnosti se mohlo stát, že nástroj nemuseli objevit. Soud proto rozhodl, že primář při operaci neporušil důležitou povinnost.

Jiří Nováček

Související články:

Komentáře 

 
0 #2 Jana Novotná 2011-07-04 15:29
Tak spravedlnost zase dostala na frak.Takový rozsudek to je hanba, to se opravdu může stát jen v ČR. Nestudovala náhodou paní soudkyně Šulcová práva v Plzni Jak to, že neporušil lékař povinnost. To můžou v těle pacienta, klidně zapomínat nástroje a budou vysmátí, protože nic se jim nestane. Chudáci pacienti. V Americe by paní vysoudila majlant.
 
 
+1 #1 Jiří Dvořák 2011-07-03 14:05
Tak to je naprosto neuvěřitelné rozhodnutí. Nakonec si zřejmě za to může sama pacientka. Naprosto nechápu.Kde je potom odpovědnost lékaře , instrumentářky ,která musí kontrolovat počet nástrojů ...?
V civilizovaném státě by se takové rozhodnutí nemohlo stát. Pravní vědomí v tomto státě je skutečně zajímavé.
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...