NS zrušil podmínku aktivistovi Johnu Bokovi v případu napadení strážníka

Brno, 4. července 2012 (MEDIAFAX) - Nejvyšší soud (NS) zrušil trest pětiměsíčního vězení s ročním odkladem občanskému aktivistovi Johnu Bokovi, který měl předloni v pražském Karlíně napadnout městského strážníka. Věc se vrací Obvodnímu soudu pro Prahu 8, řekl ve středu mluvčí NS Petr Knötig.

soud_nejvyssi

NS rozhodoval o dovolání na konci června. "Účastníkům řízení nebylo dosud rozhodnutí doručeno. Přesto lze k případu uvést, že strážníci výrazně vybočili z mezí své pravomoci," uvedl Knötig. Dodal, že počin obviněného by neměl být hodnocený jako násilí proti úřední osobě. "V úvahu přichází přestupkové řízení, ale to už je věcí obvodního soudu," doplnil mluvčí.

Obvodní soud pro Prahu 8 loni v létě Boka potrestal pětiměsíčním vězením s podmíněným odkladem na jeden rok. Obžalovaný se proti verdiktu odvolal k městskému soudu. Odvolal se i státní zástupce, který pro Boka požadoval přísnější právní kvalifikaci. Soud ale obě odvolání zamítl, a potvrdil tak původní trest.

John Bok předloni v květnu odpoledne venčil s vnukem dva psy v Karlíně. Podle obžaloby a slov městských strážníků vylezl z křoví, když strážníci prováděli běžnou kontrolu posádky vozidla, která porušila zákaz vjezdu. Bok měl strážníky urážet vulgárními výrazy. Nakonec se odmítl legitimovat a naopak jednoho ze strážníků napadl.

Bok se bránil tím, že strážníci šikanovali romskou posádku vozu. "Nikdo nemá právo, tím méně represívní moc, Romy bezdůvodně šikanovat a doporučovat jim vystěhování do Anglie. I když jsou etnická menšina, pořád to jsou naši spoluobčané," hájil se Bok už dříve před soudem.

Lenka Horáková, Markéta Puci

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...