Elektronický justiční informační systém využívá po 3 letech jen minimum advokátů

Brno, 15. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Elektronický informační systém InfoSoud využívá minimum advokátů, mnoho mladých absolventů právnických fakult pak o něm dokonce ani neví. Ve středu to řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig s tím, že podatelna instituce je zahlcena neustálými telefonickými dotazy účastníků sporů.

Paragraf-01

Praxe podle něj ukazuje, že pro řadu advokátních kanceláří je informační systém InfoSoud, který nabízí aktuální informace o stavu vyřizování jednotlivých sporů, zřejmě neznámým pojmem. "Vyplývá to z poznatků Nejvyššího soudu, který denně čelí stovkám dotazů ze strany advokátních kanceláří, či v menší míře účastníků řízení," poznamenal mluvčí. Vzhledem k tomu, že naprostá většina řízení u Nejvyššího soudu je neveřejná, pracovníci řady advokátních kanceláří podle Knötiga místo bezplatného informačního systému raději telefonují, aby se dověděli to, co najdou bezplatně na internetu.

Praxe informačního oddělení Nejvyššího soudu ukázala, že především čerství absolventi právnických fakult, kteří nastoupí jako koncipienti, nemají o existenci informačního systému ponětí. Dokazují to telefonní dotazy mladých koncipientů, ale i některých starších a zkušených advokátů, kteří tento systému vůbec neznají.

Systém, který je v provozu zhruba tři roky a který prošel rozsáhlou mediální prezentací, přitom podle Knötiga nabízí kompletní informace o stavu řízení. "Účastník nebo právní zástupce se z něj dozví datum, kdy byla věc doručena soudu, který senát ji vyřizuje, složení senátu a také se dozví datum vyřízení sporu, včetně způsobu rozhodnutí. Stačí si u soudu zjistit spisovou značku, po níž je daný spor veden a pak už veškeré informace nabízí informační systém," poznamenal mluvčí Nejvyššího soudu. Jediné, co se v systému nedozví, jsou jména a údaje o účastnících řízení.

Přímé spojení s informačním systémem, který je součástí serveru ministerstva spravedlnosti, nabízí účastníkům soudních pří i webové stránky Nejvyššího soudu. "Stačí do tabulky nazvané „Informace o řízení“ zapsat spisovou značku a po zmáčknutí tlačítka „Hledat“ se objeví výsledek se stavem, v jakém se dané řízení nachází," upozornil Knötig. Výsledky navíc podle něj nejsou starší než 24 hodin po změně stavu.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...