Nejvyšší soud zrychlil rozhodování a dohání i resty z minulých let

Brno, 1. února 2012 (MEDIAFAX) - Nejvyšší soud v Brně loni výrazně zvýšil produktivitu rozhodovací činnosti a zároveň pokračoval v trendu zkracování doby řízení. Ve středu to řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig s tím, že soudcům se daří dohánět resty z minulých let. V roce 2011 zamířilo k Nejvyššímu soudu v Brně dohromady 7 436 podání. "Soudcům se přitom podařilo vyřídit 8396 případů, což je o 960 kauz více, než jich právníci k soudu během roku podali," vypočítal Knötig.

soud_nejvyssi

Trestní kolegium Nejvyššího soudu obdrželo loni 2503 podání, vyřídilo o jedinou kauzu méně. Většinu agendy podle Knötiga tvořila klasická dovolání proti rozsudkům obecných soudů, ministr spravedlnosti pak navíc podal 123 stížností pro porušení zákona. Na občanskoprávní a obchodní kolegium bylo podáno celkem 4933 věcí, soudci ale vyřídili 5894 kauz. "Větší počet vyřízených případů je dán tím, že soudci stihli projednat případy podané v předchozím období, zejména v letech 2009 a 2010," řekl Knötig.

Ve srovnání s rokem 2010 je podle mluvčího NS zřejmé, že počet podání mírně klesl. "Zároveň však výrazně vzrostla produktivita soudců, kterým se v roce 2011 podařilo vyřídit podstatně více věcí než v roce 2010, Tím se také snížila doba pro rozhodování," konstatoval Knötig.

V trestní oblasti je podle mluvčího v současné době průměrná doba dovolacího řízení u Nejvyššího soudu dva až čtyři měsíce, občanskoprávní a obchodní případy stihnou soudci vyřídit v průměru za jeden až dva roky. "Rozhodnutí u některých dovolacích řízení trvá i déle a to v závislosti na náročnosti dané věci," poznamenal Knötig.

U Nejvyššího soudu v Brně nyní pracuje 64 soudců. Loni jim vypomáhalo několik stážistů z odvolacích soudů. V tomto počtu je podle Knötiga zahrnuta předsedkyně soudu a místopředseda soudu, kteří dostávají k rozhodování menší počet věcí a to vzhledem k dalším povinnostem spojeným s vedením soudu. "V tabulkových počtech je zahrnut i soudce trestního kolegia Robert Fremr, který je však dlouhodobě členem mezinárodního soudního tribunálu pro Rwandu a působí mimo Českou republiku," řekl Knötig.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Nejvyšší soud ČR

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...