Prvního května dorazí do Brna zástupci světových médií

Brno, 21. dubna 2011 (MEDIAFAX) - Nenásilná blokáda chystaného prvomájového neonacistického pochodu Brno blokuje získává sympatie českých novinářů a novinářek. Ve čtvrtek to řekl mluvčí iniciativy Petr Porteš s tím, že organizátoři blokády pozvali do Brna na 1. května světová, hlavně pak rakouská a německá média.

Policie

odpůrných vzkazů organizátorům a organizátorkám z iniciativy Brno blokuje podle Porteše neustále přibývá. "Pozvali jsme do Brna i desítky zpravodajů ze zahraničních médií," řekl mluvčí.

Město Brno přitom označují někteří místní opoziční politici za hlavní město evropského neonacismu - extremisté pochodují 1. máje centrem jihomoravské metropole nerušeně již tři roky.

Podle organizátorů protestní blokády jí v posledních dnech vyjádřili podporu vlivní novináři - například komentátor, laureát ceny Františka Peroutky a vedoucí domácího zpravodajství České televize Jindřich Šídlo, publicistka Petra Procházková, redaktorka Českého rozhlasu, spisovatelka a cestovatelka Pavla Jazairiová, novináři týdeníku Respekt Erik Tabery, Marek Švehla a Jan Brabec, šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka, dokumentarista Vít Janeček nebo fotograf a držitel Czech Press Photo Stanislav Krupař.

"Nechci, aby ulicemi našich měst pochodovali neonacisté, a mou podporu má každý, kdo se jim za cenu rizika vlastního zdraví postaví," vzkázal do Brna novinář Jindřich Šídlo. "Platí známé pořekadlo, že řetěz je tak silný, jako jeho nejslabší článek. Je v našem zájmu ochránit ty nejslabší, neboť jejich případná újma jen předznamená tu naši. Takže mysleme i na sebe a postavme se neonacistům," vyjádřil podporu Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt.

Organizátoři a organizátorky Brno blokuje zvou na 1. května také zahraniční média. "Odeslali jsme desítky pozvánek zejména německým a rakouským médiím. Ale také zahraničním redaktorům a redaktorkám mezinárodně známých deníků a tiskových agentur akreditovaných v České republice. Očekáváme, že po nedávných událostech při neonacistických pochodech budou mít zahraniční média zájem monitorovat práci brněnských úřadů a policie," řekl jeden z mluvčích iniciativy Jiří Koželouh.

Neonacistické skupiny si letos k propagaci své ideologie a k pochodu záměrně vybraly trasu, která vede přes čtvrť, kde bydlí většina brněnských Romů, Romek a lidí z dalších menšin. "Chtějí zastrašovat. Neonacistický pochod čtvrtí, kde bydlí romské rodiny, je symbol. Symbol toho, že 66 let po skončení druhé světové války a dva roky poté, co se neonacisté pokusili upálit romskou rodinu ve Vítkově, se společnost nedokáže s hrozbou šíření strachu, nenávisti a násilí vyrovnat," řekla aktivistka Irena Košíčková. "Pokud se neonacisté nerušeně projdou za skandování rasistických hesel brněnskými ulicemi na trase Koliště - Cejl - Milady Horákové, dodá jim to nejen pocit, že ulice jsou jejich, ale i sebevědomí k dalším útokům. Proto je potřeba pochod nenásilně zablokovat," dodal Porteš.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...